رویدادها

همه چیز دربارهٔ شیوع ویروس کرونا در ایران

واقعیت شیوع کرونا در ایران و مرگ هزاران ایرانی در اثر قصور مسئولین

داستان ویروس کرونا چیست؟

کروناویروس‌ها (نام علمی: Coronaviruses) خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری‌های شدیدتری همچون سارس، مرس و کووید ۱۹ را شامل می‌شود.

در نهایت در دسامبر ۲۰۱۹ نیز، برای اولین بار در شهر ووهان استان هوبئی چین، پس از اینکه مردم بدون علت مشخصی دچار سینه پهلو شدند و واکسن‌ها و درمان‌های موجود مؤثر نبودند، نوع جدیدی از کروناویروس با همه‌گیری در انسان شناسایی شد. از میان نخستین افرادی که به این ویروس آلوده شده‌اند، مشخص شد که دو سوم آنها با بازار عمده‌فروشی غذاهای دریایی هوانان، که در آن حیوانات زنده نیز به فروش می‌رسد، ارتباط داشته‌اند.

تا ۳۰ بهمن ۱۳۹۸، این کروناویروس جدید، جان بیش از ۲۷۰۹ نفر را گرفته و بیش از ۷۳٬۳۳۲ نفر به این ویروس در ۸۰ کشور تأیید شده که از جمله در تایلند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، استرالیا، سنگاپور، نپال، ویتنام، اندونزی، آلمان، روسیه، فیجی، فرانسه، ایران و آمریکا مبتلا شدند.

با عبور تعداد قربانیان ویروس کرونا از مرز ۱۰۰۰ نفر سازمان جهانی بهداشت برای بیماری ناشی آن نام رسمی انتخاب کرده‌است – کووید ۱۹ (۱۹-COVID) که اشاره‌ای دارد به «کرونا»، «ویروس»، «بیماری» و سال ۲۰۱۹ میلادی. این نوع ویروس کرونا قبل از این همه‌گیری در انسان دیده نشده بود. برآوردهای نخستین نشان می‌دهد که درصد مرگ و میر این ویروس بین ۲ تا ۳ درصد مبتلا شدگان است.

این نقشه، بر مبنای آمار رسمی اعلام شده از سوی دولت‌ها توسط گوگل تهیه شده است.

راهکار جلوگیری از ابتلا به کروناویروس

همانطور که البته احتمالا می‌دانید، کروناویروس به دلیل سفرهای متعددی که کشورها از طرق هوایی، زمینی و دریایی داشتند توسط مسافرانی که به شکل قطعی ناقل این بیماری بودند به سراسر جهان منتقل شد و پس از اندکی به فاجعه‌ای جهانی تبدیل شد. بیشترین تلفات کرونا طبق آمار مستقل از دولت (و حقیقی) تا به حال مربوط به ایتالیا، چین و ایران بوده است.

 • شستن دست‌ها با آب و صابون در منزل/محل‌کار
 • شستن دست‌ها با مایع ضدعفونی خارج از محیط بسته
 • ضدعفونی سطوح با استفاده از الکل سفید
 • استحمام حداقل ۲ بار در طول هفته
 • قرنطینه کردن شهرها و منازل و عدم خروج غیرضروری
 • محول کردن خریدها و خروج‌های منزل به یک نفر
 • قطع ارتباط موقت با سالمندان و افراد حساس

شیوع ویروس و دلایل گسترش آن در ایران

در ایران، در تاریخ ۲۹ بهمن ۱۳۹۸، به دنبال فوت ۲ بیمار با عوارض تنفسی در بیمارستان کامکار قم شایعاتی دربارهٔ مرگ این بیماران به علت کروناویروس شکل گرفت. اما دانشگاه علوم پزشکی قم با تکذیب شایعات مربوط به مبتلا بودن این دو بیمار فوت شده به کروناویروس، اعلام کرد که تاکنون هیچ‌گونه شواهدی تشخیصی مبنی بر ابتلا به بیماری کرونا دیده نشده‌است.

در تاریخ ۳۰ بهمن اولین موارد از کرونای جدید در شهر قم از طریق روابط عمومی وزارت بهداشت گزارش شد. رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت اعلام کرد که نتایج آزمایش اولیه ۲ مورد از موارد مشکوک را از نظر ابتلا به کروناویروس، مثبت گزارش شده‌است. بیمارستان کامکار قم نیز بعنوان محل قرنطینه و مراجعه بیماران و موارد مشکوک به کرونا مشخص شد.

در همین روز، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم اعلام کرد که در چهار روز گذشته شاهد گسترش بیماری‌های تنفسی در قم بودیم و طی این مدت ۲ نفر در یکی از بیمارستان‌های قم بر اثر بیماری تنفسی فوت کردند که امروز تست اولیه این دو فرد در مورد بیماری کرونا مثبت اعلام شد.

خبرگزاری ایلنا به نقل از منابع آگاه در ۳۰ بهمن ادعا کرد که شش نفر هم در حال حاضر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا بستری هستند که خانواده و نزدیکان این افراد در قرنطینه به سر می‌برند. در ۲ اسفند، با اعلام رسمی فوت شدن چهار نفر، ایران پس از چین بیشترین تلفات ناشی از کروناویروس را داشت.

از ابتدای بهمن‌ماه ۱۳۹۸ که احتمال شیوع کرونا در ایران مطرح بود، برخی افراد فعال در حوزهٔ علمیه قم و دستگاه‌های دولتی منکر شیوع این ویروس در ایران شدند که در عرض کمتر از یک ماه قطعی شد که ادعای ایشان دروغی بیش نیست. شیوع کروناویروس در ایران مصادف با دو واقعهٔ مهم بود که باعث می‌شد انعکاس اخبار مربوط به آن با دروغ پردازی‌هایی همراه شود:

 • ۲۲ بهمن: راهپیمایی پیروزی انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷
 • ۲ اسفند: انتخابات مجلس شورای اسلامی

تا روز نهم اسفند، ۱۶ کشور کانادا، لبنان، امارات، بحرین، کویت، افغانستان، عراق، عمان، پاکستان، گرجستان، چین، استونی، نیوزلند، بلاروس، بریتانیا و آذربایجان اعلام کرده‌اند که افرادی مبتلا به کروناویروس را شناسایی کرده‌اند که از مبدأ ایران آمده‌اند. از سویی در تاریخ چهارم اسفند، وزیر بهداشت اعلام کرد که یکی از فوتی‌ها در قم بازرگانی بود که سفرهایی به چین داشته‌است.

در ابتدای بهمن‌ماه همه می‌دانستند که کروناویروس در چین شیوع پیدا کرده و دولت چین اقدامات پیشگیرانه و قرنطینه سراسری را برای جلوگیری از شیوع آن در نظر گرفته است. همچنین رسانه‌ها و فعالان فارسی زبان در سراسر دنیا از جمله ایران اقدامات قابل توجهی برای اطلاع‌رسانی به مردم انجام دادند که در کمال تاسف این اطلاع‌رسانی‌ها توسط مسئولین مربوطه نادیده گرفته شد.

این نظر همواره مطرح است که اگر از ابتدای بهمن ماه «این حقیقت محض» که کرونا در ایران شیوع پیدا کرده بود بازگو می‌شد نه تنها راهپیمایی ۲۲ بهمن به مناسبت پیروزی انقلاب بلکه صفوف انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه نیز خلوت می‌شد. به همین دلیل، از سوی مسئولان مربوطه اطلاع رسانی‌ها به شکل صحیح صورت نگرفت. اما به هر حال، برای همه ما کاملا روشن است که کرونا از اوایل بهمن‌ماه وارد ایران شده بود.

البته، نظرات مختلفی وجود دارد که این ویروس تا آخر بهمن‌ماه توسط مسئولین همچنان ناشناخته بوده است که اگر چنین بوده است همچنان نشان از بی‌درایتی ایشان است اما اگر این فرض را بپذیریم تا ۲ اسفندماه ۱۳۹۸ همچنان این امکان وجود داشت که ایشان اطلاع‌رسانی کنند و به سرعت اقدامات لازم جهت درمان و پیشگیری از گسترش بیماری را فراهم کنند.

خیانت هواپیمایی ماهان: عدم لغو پروازها

هواپیمایی ماهان در تاریخ ۲ فوریه ۲۰۲۰ مدعی شد که پروازهایش را به چین لغو نمی‌کند و حقیقتا هم نکرد. در دیدار عرب نژاد، مدیریت هواپیمایی ماهان با چانگ هوآ سفیر جمهوری خلق چین در خاک ایران، چانگ هوآ شخصا در یکی از توییت‌های خود اعلام کرد:

در دیدار با جناب آقای عرب نژاد مدیر عامل محترم شرکت هواپیمایی ماهان، ایشان اعلام کردند که تمایل دارند همکاری با چین را ادامه دهند.

در کمال بی‌شرمی، در ماه فوریه هواپیمایی ماهان دست کم ۵۵ پرواز رفت و برگشت بین تهران و چین انجام داده که قطعا و بدون هرگونه شکی باعث ابتلای بیشتر مردم ایران شده است. اندکی بعد، واکنش‌های بسیاری از مسئولین که انتظار می‌رفت در طی آن‌ها هواپیماییِ بی‌شرافتِ ماهان را سرزنش کنند دیده شد که اتفاقا این ادامهٔ پروازها را تایید کرده بودند.

تنها استدلال ایشان برای این مسئله این بود که کشورهای اروپایی به ویژه آلمان، پروازهای خود را به چین لغو نکرده اند در حالی که کسی به موضوع توجه نمی‌کند که کشورهایی اروپایی در حال بازگردانی مسافران چینی به کشور خودشان بودند و پروازهایی که از اروپا به چین انجام شد تماما یک طرفه بوده است.

بی‌شک هواپیمایی ماهان یک خائن به مردم ایران است و از اصل تمام عملکرد این سازمان مسافرتی و هوایی در زمینهٔ خدمات‌دهی به چینی‌ها خارج از عقل و انسانیت بوده است. افزایش شیوع بیماری کرونا در ایران به شکل قابل توجهی توسط هواپیمایی ماهان و شخص مدیر آن تشدید شد، هزاران ایرانی جان خود را از دست دادند و بیمارستان‌ها پر از بیمارانی شدند که هیچ امکاناتی برای درمان ایشان وجود نداشت.

ماسک در تمامی داروخانه‌های شهر تا حداقل ۳ هفته کمیاب شد

چالش نبود امکانات هرگز اتفاقی نبود

همانطور که می‌دانید در شرایط فوق‌العاده شیوع ویروس کرونا در ایران، لازم بود که امکانات بهداشتی و درمانی مضاعفی در اختیار بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و همچنین داروخانه‌ها قرار بگیرد که در کمال تاسف چنین نبود. بیش از ۲۵ داروخانه را در سطح شهر تهران که بیش از ۱۵ میلیون نفر جمعیت دارد، شخصا به عنوان نویسندهٔ این مطلب مورد بررسی قرار دادم اما با عبارات «ماسک نداریم ، الکل نداریم» و چنین سخنانی مواجه شدم که روی یک تکه کاغذ نوشته شده و به شیشه چسبانده شده بود.

وضعیت کمیاب بودن ماسک تا حدود ۲ هفته در اکثر نقاط تهران ادامه داشت که البته بخشی از آن حاصل خرید بسیار زیاد و بیش از حد لزوم توسط مردم بود که باعث اتمام اقلام موجود در داروخانه‌ها شده بود اما اخباری که در روزهای آتی پس از حل مشکل ماسک و لوازم بهداشتی به گوش می‌رسید چندان دلگرم کننده نبود و نشان می‌داد شرکت‌ها و داروخانه‌ها و بسیاری انبارها در حال احتکار ماسک هستند. برای مثال:

 1. احتکار ۵ میلیون ماسک توسط دیجی‌کالا که بعدا توسط خود شرکت، تکذیب شد.
 2. احتکار ۱۰ میلیون جفت دسکش بهداشتی (انواع مدل‌ها) در یک انبار نزدیکی شهرک سیاه‌سنگ.
 3. احتکار ماسک، الکل و دستکش توسط بیش از ۱۰۰۰ داروخانه در تهران.
 4. احتکار ماسک و ژل ضدعفونی کننده توسط بیش از ۸۰۰ داروخانه در اصفهان.
 5. فروش بیش از ۱۰.۰۰۰ لیتر الکل صنعتیِ سفید شده به عنوان الکل سفید برای مصارف بهداشتی.

در همین لحظه است که  مشخص می‌شود حقیقتا نمی‌توان انگشت اتهام را همیشه به سمت دولت گرفت و در بسیاری از مواقع مردم خود اهل نامهربانی با هم میهنانشان هستند. البته هنوز مشخص نیست بر سر احتکارکنندگان چه آمده و آیا اصلا با ایشان برخورد قاطعی شده است یا همانند بسیاری از اتفاقات گذشته به حال خودشان رها شده اند؟

تصویر ترافیک سنگین نوروزی در عوارضی تهران – قم، دو شهر اصلی کانون ویروس کرونا

سفرهای نوروزی متوقف نشدند

در حقیقت انتظار می‌رفت با وجود اطلاع رسانی‌های صورت گرفته از طریق رسانه‌های مختلف به ویژه رسانه‌های آنلاین، سفرهای نوروزی و مسافرت‌های خارج از شهر به دلیل شیوع کرونا متوقف شوند و یا در صورت آنی نبودن این مسئله، پس از چند روز این اتفاق را شاهد باشیم اما متاسفانه این چنین نشد و کرونا نتوانست مردم شهرهای بزرگی مثل تهران، قم، اصفهان، مشهد، کرج، قزوین، پردیس، رودهن و بومهن را از سفر باز دارد و در کمال بی‌مسئولیتی، راه‌های بین‌شهری توسط پلیس مسدود نشدند.

قم به عنوان استان و شهری که بیشترین حجم از شیوع کرونا را در آن شاهد هستیم و در اصل منبع شیوع کرونا در ایران نیز به شمار می‌آید همانند میدانی مین بود که کسی نباید پایش را درونش می‌گذاشت اما متاسفانه بسیاری از اهالی تهران با پلاک‌های نمرهٔ تهران پس از شیوع کرونا نه تنها سفرها و رفت و آمدهای خود را به قم کاهش ندادند بلکه چندین برابر افزایش دادند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

سینا کارنلیوس

همیشه آرزو داشتم جایی می بود تا بتوانم نتیجه تحقیقات و پژوهش های خودم در موضوعات مختلف را در آن منتشر و به صورت رایگان در اختیار عوام قرار بدهم؛ این هدف را امروز در ایران گلوب خلاصه کردم و تا سرحد امکان در آینده نیز به آن خواهم پرداخت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا