تاریخ و انسانی

گردونه مهر آریایی ، نماد ملی در حال فراموشی

چلیپای شکسته‌ی ایرانی‌، نمادی هزاران ساله و اصیل آریایی را بشناسید

همیشه از تاریخچه ی بی نظیر گردونه مهر آریایی گفته شده است ، اما هیچگاه مستقیما به آن پرداخته نشده است. این گردونه نمادی شناخته نشده در ایران است و دلیل آن محو شدن بخشی از تاریخچه ی بی نظیر آریایی ها در دل جنگ جهانی دوم و شاید هم دوران های باستانی است. در هر حال این نماد امروزه آنطور که شایسته است شناخته نشده است، در این مقاله به جستجو و بررسی این نماد می پردازیم.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، صورت فلکی هفتورنگ یا هفت اورنگ یا هفت برادر در آسمان ایران همیشه نمایان و هویدا بوده است. این صورت فلکی از ۷ ستاره ی متعدد تشکیل شده است که تک تک آنها سالهاست در حال درخشش می باشند. از آنجایی که زمین همواره در چرخش است ، اشیائی که در بالای آن وجود دارند ثابت می مانند و زمین گویی در زیر آنها به چرخش در می آید.

بدین ترتیب در هر فصل از سال ما تنها یک حالت از یک صورت فلکی را می توانیم ببینیم ، یعنی در نهایت با چرخش زمین ۴ حالت از صورت فلکی هفت اورنگ توسط ایرانیان مشاهده می شد که با به هم چسباندن آنها گردونه مهر آریایی ، این نماد غرور آفرین ملی پدید می آید. پس گردونه مهر آریایی یک نماد آسمانی و بسیار تاریخی است.

از میان هزاران قطعه طلا و جواهرات و اشیای گران قیمت که در کلورز گیلان (با قدمت ۳۰۰۰ ساله!) پیدا شده است گردنبندی یافت شد که در آن بارها گردونه مهر آریایی یا همان سواستیکا به کار برده شده است. به کار بردن این نماد آن هم سه بار در یک وسیله نشان دهنده شدت علاقه مردم آن زمان به این نماد و تاریخچه اش بوده است.

همچنین در شهر سوخته با ۶۰۰۰ سال قدمت ، یکی از کهن ترین شهرهای ایران است که به منزله اثبات تاریخچه ایران توسط بسیاری از باستان شناسان مورد تایید قرار گرفته است و مدرکی مهم جهت اثبات آیین زرتشت ، گردونه مهر آریایی و آیین های باستانی مردم ایران به شمار می رود. که از قضا بسیاری از آثار موجود در این ناحیه هم دارای گردونه مهر آریایی بوده اند.

و اما در تمدن ایلام! در سنگی که از تمدن ایلام بر جای مانده است به وفور سواستیکا و گردونه مهر آریایی مشاهده می شود. همانطور که می دانید تمدن ایلام یا اختصارا عیلام یکی از تمدن های باستانی و فرا-باستانی در غرب ایران است که قدمتی بیشتر از هخامنشیان نیز دارد. این نماد در تمدن ایلام نیز مورد استفاده بوده است و عکس بالا این مضمون را اثبات می کند. آریایی ها از گردونه مهر به عنون نماد مهر و میترا (ترجمه پارسی مهر)و ایلامیان به عنوان نماد صلح بهره می گرفتند.

بر روی یکی از سفال ها و ظروفی که در شهر سوخته پیدا شده است همواره نماد گردونه مهر آریایی دیده می شود. حیوانات و پرندگان نیز در عکس بالا توسط کاربران قابل مشاهده هستند، طراحی حیوانات و پرندگان روی سفال یکی از دیرینه ترین عادات در شهر سوخته بوده است. مطرح کردن این مسئله که شاید ملی ترین نماد ایران حتی بیشتر از فروهر و اهورا مزدا گردونه مهر آریایی است شاید بسیار نزدیک به حقیقت به نظر بیاید!

در کلاه خودی باقی مانده از یکی از سربازان در یونان باستان، نماد گردونه مهر آریایی مشاهده می شود! یکی از بزرگترین تردید هایی که در تمدن یونان ایجاد شد به خاطر پیدا شدن این کلاه خود بود. برخی باستان شناسانی که شخصا در کاوش درباره این کلاه خود نقش داشته اند بیان کرده اند :«احتمالا ارتشی ها و مردم در یونان باستان توانسته بودند از تمدن های دیگر نظیر ایران و آریایی ها جهت ساخت نمادهایشان تقلید کنند.»

و اما سواستیکا و گردونه مهر آریایی در فرهنگ اسلامی و ایرانی که بعد از دوره غزنویان بسیار مورد توجه واقع است. همانطور که می دانید غزنویان سلسله ای بودند که با حس وطن پرستی بسیار زیادی به ایران نگاه می کردند و توانستند در دوره خود حدود اراضی ایران را به همان مقداری که در دوران هخامنشی بود باز گردانند.

و اما از همان زمان غزنویان گردونه مهر آریایی راه خود را در مساجد باز کرد ، این نماد بسیار زیبا که با جدا کردن تکه هایی از آن کلمه زیبای علی به دست می آید مورد توجه روحانیون اسلامی و حتی زرتشتی قرار گرفته بود! برخی در دوره های صفوی و غزنوی این نماد را حلقه گم شده ی میان اسلام و مزدیسنا می دانستند.

و اما مستند ترین عکس در کل این مقاله عکسی از ورود یکی از مساجد در شهر زیبا و قدیمیِ یزد است. همانطور که مشاهده می کنید گردونه مهر آریایی در دو حالت October و Swastika مورد استفاده قرار گرفته است و در کنار آن نام علی نقش بسته است و در ایین آیات قرآن حکاکی گشته است. سخنی که در بند قبلی مقاله برایتان گفته شد درباره جدا کردن تکه ای از نماد و رسیدن به نام علی در این تصویر واضحتر به نمایش گذاشته شده است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

سینا کارنلیوس

همیشه آرزو داشتم جایی می بود تا بتوانم نتیجه تحقیقات و پژوهش های خودم در موضوعات مختلف را در آن منتشر و به صورت رایگان در اختیار عوام قرار بدهم؛ این هدف را امروز در ایران گلوب خلاصه کردم و تا سرحد امکان در آینده نیز به آن خواهم پرداخت.

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا