تاریخ ایران و جهان

هنرستان آزادی فلسطین، فراسوی یک مدرسه

مدرسه ای که توسط نهادهای صهیونیستی بر یک قبرستان ساخته شد

هنرستان نمونه دولتی فنی حرفه ای آزادی فلسطین، واقع در خیابان تهران نو ، نرسیده به میدان امام حسین در شهر تهران شاید یکی از پر رمز و راز ترین مدارس و اماکن در سطح شهر تهران باشد. این هنرستان جدا از سطح علمی خاصی که معلمان و اساتید آن گاها تا مقطع دکترا و پروفسورا دارند اولین و بهترین هنرستان تهران برای تحصیل است. زمانی که رشته های فنی و حرفه ای به ویژه برق، الکترونیک، ماشین ابزار و تاسیسات برای جذب به بازار کار بیشترین تلاش را می کردند هنرجویان این هنرستان به راحتی از این رشته ها فارغ التحصیل و جذب بهترین دانشگاه ها با بهترین رتبه ها، و بهترین مشاغل در سطح بازار کار می شدند. داستان این هنرستان روایتی است مستند، از عجیب ترین مدرسه شهر تهران!

تاسیس هنرستان صنعتی ارت:

در سال ۱۳۳۴ خورشیدی واقع در همین مکان فعلیِ هنرستان، مدرسه ای به نام اُرت – ORT (به معنای هنر) تاسیس شد. که صاحب امتیاز آن انجمن یهودیان ایران و سازمان ارت جهانی ، یکی از سازمان های یهودی-صهیونیستی آن زمان بودند. شرح سند نوشته شده از دکتر مهران بدین صورت است:

آقای مرتضی شهـی، بر طبق رای هشتصد و هفتاد و یکمین جلسه شورای عالی فرهنگ مورخ ۲۷ / ۱ / ۱۳۳۴ اجازه تاسیس یک باب هنرستان “صنعتی” به نام ارت داده می شود که در میدان شهناز به مدیریت آقای “ربیع شمعون اَلی” دایر کنید. مشروط بر اینکه کلیه مقررات وزارت فرهنگ را دقیقا اجرا نمایید. و چنانچه بعدا بخواهید محل آموزشگاه را تغییر دهید باید قبلا نظر وزارت فرهنگ را جلب کنید. این امتیاز قابل انتقال به غیر نیست.

در هنرستان ارت ، گاها دبیران اسرائیلی و فرانسوی نیز تدریس می کردند. این هنرستان مدرسه ای مختلط و دارای رشته های تحصیلی بسیار بسیار زیادی بود و مساحت فعلی آن که ۱۱.۰۰۰ متر مربع است در آن زمان غریب به بیش از ۲۵.۰۰۰ متر مربع می رسیده است، چرا که حال حاضر دیوار جلویی محوطه تهران در دهه هشتاد دچار عقب نشینی به خاطر احداث خیابان دماوند شده است و بخش هایی از آن در اوایل انقلاب به بیمارستان “جرجانی” تبدیل شدند و بخش دیگری از آن نیز در حال حاضر به پست اداره برق اختصاص داده شده است، و آخرین بخش آن که چسبیده به هنرستان است دانشگاه شمسی پور است که به وضوح ساختمان ها و ملک آن متعلق به هنرستان هستند.

رشته های این هنرستان برای دختران بسیار جالب بود، رشته هایی مثل تجربی و خانه داری بیشترین تراکم ثبت نام برای دختران در آن زمان را به خود اختصاص می دادند! خانه داری رشته ای تا مقطع دیپلم و نهایتا فوق دیپلم برای دخترانی بود که پس از اتمام ۱۲ سال تحصیل قصد ازدواج داشتند و در آن طبخ انواع غذا، مدیریت منزل، تنظیم خانواده، آموزش بارداری و نگهداری از فرزند و اندکی ریاضی، ادبیات و شیمی را فرا می گرفتند. اما بیشترین ثبت نام برای رشته طراحی دوخت (خیاطی) برای دختران در این هنرستان بود! رشته ای که گاها به صورت درسی عمومی به پسران هم آموزش داده می شد.

چیزی که در زمان شاه کلاس کاری این هنرستان کم نظیر را بالا برده بود، یکی تدریس دبیران خارجی (به خصوص اسرائیلی ها) و دیگری تحصیل هنرجویان و شاگردان خارجی به خصوص ژاپنی ها و شرقی ها در این هنرستان بود. در تصویر بالا که سابقا کلاس درس مدرسه ارت بوده و امروز نمازخانه هنرستان آزادی فلسطین است، می توانید اشخاصی با چهره “شرقی” را در حال یادگیری ببینید که اساتید ایرانی نیز در پشت آنها دیده می شوند.

فضای عالی و بسیار مجهز هنرستان ارت:

هنرستان ارت به دلیل تغذیه شدن از منابع مالی کشورهای خارجی و نیز پذیرش بهترین معلمان و اساتید کارگاه های بسیار مجهز و دیدنی را در خود جای داده بود که امروزه با وجود تغییرات بسیار زیادی که فضای این هنرستان پس از ۷۰ سال به خود دیده است همچنان بالغ بر بیش از ۱۰ محیط اصلی برای آموزش های علمی و عملی در آن وجود دارد.

در بالا شما می توانید یک گالری کوچک از برخی تصاویر موجود از کارگاه نقشه کشی هنرستان صنعتی ارت را مشاهده کنید. این کارگاه ها گاها توسط دبیران و یا هنرآموزان خارجی از کشورهایی مثل فرانسه، اتریش، انگلستان و حتی اسرائیل مدیریت و تدریس می شدند و طبعا دانش آموزانی با نمرات عالی در دوره راهنمایی (سال های ۷ تا ۹ تحصیلی) می توانستند به خوبی در این مدرسه تحصیل کنند.

کارگاه های متعددی در این هنرستان وجود داشتند که عبارتند از: کارگاه نقشه کشی (Drafting) ، کارگاه برق و الکترونیک ، کارگاه چوب و نجاری ، کارگاه تاسیسات مکانیکی و لوله کشی ، کارگاه آموزش تعمیرات خودرو ، کارگاه های تراشکاری و قالبسازی ، کارگاه های مکانیک ،‌ آزمایشگاه شیمی ، کلاس های مجهز آشپزی (برای رشته خانه داری و کودک یاری و بخش دختران) / لازم به ذکر است تصویر فوق که مشاهده می کنید مربوط به کارگاه نجاری هنرستان صنعتی ارت است که همچنان امروز موجود است منتها دیوارهای جنوبی آن که در جوار خیابان تهران نو هستند جلوتر آمدند.

تصویر فوق یک تصویر به گونه ای هوایی و از نقطه ای مرتفع تر از دیوارهای هنرستان گرفته شده است که محوطه ی هنرستان صنعتی ارت را نشان می دهد. این محوطه امروز به عنوان زمین فوتبال هنرستان آزادی فلسطین مورد استفاده است که البته بخشی از آن داخل محوطه دانشگاه شهید شمسی پور در مجاورت هنرستان آزادی فلسطین قرار گرفته است اما سابقا به صورت کامل متعلق به هنرستان ارت بوده است.

تصویر فوق تصویری است تقریبا دیده نشده از سالن فعلی نمازخانه هنرستان آزادی فلسطین، که سابقا پیش از انقلاب در زمان هنرستان ارت سالن برگزاری نمایشات، محل مطالعه و تمدد حوصله هنرجویان و دانش آموزان بوده است. این سالن همچنان پس از ۷۰ سال ساختار قدیمی خود را حفظ کرده و حتی درب انتهای آن که جدا از ورودیه ی مجتمع اصلی هنرستان آزادی فلسطین و در کنار ساختمان آمفی تئاتر هنرستان قرار دارد همان دربی است که در زمان گذشته مورد استفاده بوده است.

تغییرات فضای هنرستان پس از انقلاب:

بخش هایی از هنرستان که قبل از انقلاب در مدرسه ارت در اختیار هنرجویان قرار داشتند؛ پس از انقلاب و با شروع دهه ۱۳۶۰ خورشیدی با تغییرات اندک معماری مواجه شدند و یا تغییر کاربری داده شدند. برای مثال مجتمع درسی مرکزی که حال حاضر کلاس های درسی در آن قرار دارند سابقا خوابگاه شبانه روزی این مدرسه بوده است. نمازخانه محل برگزاری جشن ها یا جلسات و سمینارها بوده و بخش های دیگری که سابقا در هنرستان وجود داشتند و حال در جای دیگری قرار دارند.

حیاط محوطه دخترانه هنرستان ارت از بخش پسرانه آن جدا بود اما گاها ممکن بود برای کلاس های عمومی مثل ریاضی یا… در یک کلاس کنار هم بنشینند. این بخش از هنرستان ارت که در تصویر بالا مشاهده می کنید یک ساختمان در انتهای خود داشته است، که این مجتمع حال حاضر در انتهای “فضای سبز و پارک” هنرستان آزادی فلسطین قرار دارد اما راه ورود به آن از داخل دانشگاه شمسی پور است و نیز جزو ملک دانشگاه شمسی پور به شمار می آید اما دیوارهای آن تا قلب محوطه ی آزادی فلسطین همچنان دیده می شوند.

اگر از سمت خیابان دماوند (تهران نو) به مدرسه نگاه کنیم، این ساختمان که در تصویر بالا مشاهده می کنید کنار زمین والیبال در سمت چپ قرار دارد. درب و پنجره های آن و حتی ناودان آن دقیقا به همین شکل هنوز حفظ شده اند و در مجاورت آن کارگاه تراشکاری ساخت و تولید و زمین والیبال و سرویس بهداشتی مدرسه قرار دارند، البته سرویس بهداشتی پس از انقلاب در دهه ۱۳۷۰ در آن مکان احداث شد.

به نظر این بخش از هنرستان یکی از بخش های تخریب یا واگذار شده به اداره برق یا شاید دانشگاه شمسی پور بعد از انقلاب است. بخش هایی از هنرستان هم به بیمارستان جرجانی (واقع در تقاطع خیابان بخشی فرد و خیابان تهران نو) اختصاص داده شدند. به هر حال مجهز بودن مدرسه ارت آن هم پیش از انقلاب به استخر رو باز موضوعی جالب به توجه است. شاید این حجم از امکانات رفاهی و آموزشی پیش از انقلاب دلیل اصلی شهرت “ارت” میان مردم بوده است. چرا که قبولی در مدرسه ارت بین مردم یکی از بهترین اتفاقات به شمار می رفت و همه به چشم تعجب و تحسین به هنرجویان و دانش آموزان پیشتازی که در این مدرسه قبول می شدند نگاه می کردند.

سه ساختمانی که در تصویر بالا مشاهده می کنید و مجتمعی که در انتهای تصویر قرار دارد در حال حاضر بدون حتی اندکی تغییر سر جای خودشان باقی مانده اند! منتها ارتفاع از سطح زمین آنها کمر شده و به جای آن باغچه که در تصویر بالا مشاهده می کنید زمین والیبال هنرستان آزادی فلسطین قرار دارد. ساختمانی که در انتهای تصویر است مجتمع اصلی است که طبق همکف آن نمازخانه هنرستان و دفتر معلمان است، طبقه اول مخصوصا سال اولی ها و طبقه دوم مخصوص سال دومی هاست و ساختمان سال سومی ها که فارغ التحصیل می شوند جدا قرار دارد.

اولین کارگاه که یک خودرو نیز کنار آن پارک شده است کارگاهی دو طبقه است، طبقه اول آن کارگاه ریخته گری برای رشته ساخت و تولید هنرستان آزادی فلسطین است و طبقه دوم آن که از بیرون پله می خورد و پله ای مشترک با ساختمان وسطی ندارد برای کارگاه سوهان کاری رشته ساخت و تولید است. ساختمان وسطی نیز دو طبقه است، طبقه پایین کارگاه جوشکاری برای رشته تاسیسات و طبقه بالا کارگاه موتورپیچی است که پلکان این کارگاه با ساختمان کناری مشترک است، کارگاه کناری که سومین ساختمان است هم دو طبقه است، پایین کارگاه حرارت و بالا کارگاه برودت برای رشته تاسیسات قرار دارد.

مدرسه ارت و مسائل بین المللی:

هنرستان ارت هم قسمت دخترانه و هم قسمت پسرانه مدرسه ای بود که به سختی و به دشواری دانش آموزان در آن ثبت نام می شدند، نمرات تحصیلی همیشه در عالی ترین سطح ممکن نسبت به سایر مدارس و افتخارات دانش آموزی این مدرسه در آن زمان بسیار بالا بود. دبیرانی فرانسوی، اسرائیلی و حتی ژاپنی گاها در این مدرسه تدریس می کردند و همین مسئله باعث ارتقاء و بالا رفتن سطح علمی-آموزشی این مدرسه شده بود و از سویی دیگر دانش آموزان نخبه این مدرسه خود اهرمی دیگر در پیشبرد اهداف ارت بودند.

خب اصولا هرگاه پای بیگانه و چیزی بیگانه در کشور ایران باز شده، فرهنگ آن چیز بیگانه نیز همراه آمده است. از تلفن های همراه گرفته تا موزیک و هنر سینما همه و همه فرهنگی را به مردم القا خواهند کرد و اثری نیز از آن در اجتماع قطعا دیده خواهد شد. گفتنی است در دوره امیرکبیر دبیران خارجی در دارالفنون تدریس نمی کردند! بلکه دبیران ایرانی به فرنگ می رفتند و فارغ از فرهنگ بیگانه تحصیل می کردند و سپس به ایران آمده و شکوفایی خود را به خوبی نشان می دادند. اما در خصوص هنرستان ارت ، دبیران مستقیما خارجی و با فرهنگ بیگانه بودند. جشن ها و مراسمات یهودی ، مسیحی و انواع و اقسام این مراسمات در هنرستان ارت انجام می شد.

برترین شخصیت های فنی که از این هنرستان با دیپلم فارغ التحصیل می شدند با پیشنهادهای متعددی برای حضور در کشورهای خارجی برای پیشبرد کارهای بیگانه مواجه می شدند. البته بسیاری از آنها پس از ادامه تحصیل در خارج از کشور باز می گشتند اما به هر حال عده کثیری از آنها با این شستشوی مغزی مواجه شده بودند که پس از ورود به کشور خارجی دیگر نیازی به بازگشت ندارند و هنگامی که می توانند زندگی مرفه تری در آنجا داشته باشند خب اصلا چرا باید به ایران برگردند؟ پس بزرگترین و بدترین موضوعی که در هنرستان ارت اتفاق میفتاد خروج نیروها و توانمندان نخبه از کشور بود.

از آن جایی که این مدرسه زیر نظر «سازمان ارت جهانی» بود و این سازمان یک سازمان بین المللیِ وابسته به قدرت های یهودی و صهیونیستی در آن زمان بود خب اصولا هر چه زیر شاخه این سازمان قرار می گرفت به شکل جالبی اهداف همین سازمان را به بی نقص ترین شکل ممکن پیاده سازی می کرد! طبق تحقیق نظری ای که بنده در کتاب های به جا مانده از کتابخانه مدرسه ارت دخترانه، به همراهی چند تن از دوستان عزیز انجام دادم کتاب هایی که به زبان خارجی و برای آموزش مسائل مختلف در این کتابخانه وجود داشته تماما اهداف یهودی را دنبال می کرده! هیتلر ستیزی، توجیه افکار صهیونیستی و یا القای مسائل مرتبط با چنین چیزهایی در لا به لای متن ها مورد بحث است.

انقلاب اسلامی ، شهید باهنر و تغییرات اساسی:

پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ و درگیری های مختلف، قطع روابط ایران و اسرائیل ، ایران و آمریکا و کوتاه شدن دست یهودیان از حق و حقوق نداشته شان در ایران دادگاهی صورت گرفت. در طول این دادگاه ایران موفق شدن دست سازمان جهانی ارت را از مدرسه ارت (که از آن زمان قرار بود تغییر نام دهند) کوتاه کند و این ملک، با تمام داشته های داخلش از نیمکت ها دستگاه ها و اموال گرفته و.. به ایران تعلق گرفت.

در تصویر بالا شما می توانید سید یوسف مهاجرانی (اولین مدیر هنرستان) را در کنار حجت الاسلام شهید باهنر ببینید، سید یوسف مهاجرانی به عنوان مدیریت مدرسه تلاش ها و همکاری های زیادی برای باز پس گیری این مدرسه از یهودیان بین المللی و رژیم سفاک صهیونیستی حاکم بر آن زمان کرد.

نکته مهمی که تا به حال به آن اشاره نشده است این است که ملک هنرستان ارت که مساحت بسیار بالایی هم داشته است پیش از تبدیل شدنش به مدرسه در سال ۱۳۳۴ به دستور وزیر فرهنگ دکتر مهران، گورستان یهودیان بوده است. مهندس حاج اصغر ابویی، قدیمی ترین و تواناترین معلم هنرستان آزادی فلسطین از خطرات کودکی خود در خصوص زمین این هنرستان پیش از تبدیل شدن آن به ارت می گوید:

بچه که بودیم ، نزدیک ۶-۷ سال داشتیم این طرف ها می خواستیم بازی کنیم می گفتن “نرید نرید! اونجا باغ جهوده”. اینجا دیوارهای بسیار بلندی داشت و حقیقتا کلمه گورستان لایق به وصف آن بود. دهه ۸۰ که اینجا درس می دادم و قرار شد دیوارهای مدرسه از سر خیابان ایرانمهر (منتظری) به سمت داخل عقب نشینی کند چند تا اسکلت از جسدهای خیلی قدیمی که مربوط به یهودیان دفن شده در همان قبرستان بودند ، طی همین کند و کاو ها برای عقب آوردن دیوارها پیدا شد.

گرچه شاهدان بیشتری برای مسئله پیدا شدن اجساد و اسکلت های خیلی قدیمی از یهودیان دفن شده در آن قبرستان سابق وجود داشتند، اما به جناب آقای ابویی برای توضیح این مسئله اکتفا کردیم. پس می توان به نوعی گفت ملک هنرستان ارت، متعلق به یک گورستان یهودی بوده که آنرا کوبیده و هنرستانی به نام ارت بر آن بنا کرده اند! به خودی خود این ملک غصبی بوده و پس از انقلاب اگر اجازه کاری مثل قبل در آن داده می شد بدترین اثرات ممکنه را در آینده این ملک و نیز نسلی که در آن تحصیل می کنند می گذاشت.

نام مدرسه از هنرستان صنعتی ارت، به هنرستان فنی حرفه ای آزادی فلسطین تغییر پیدا کرد. سیاست بی نقص و تحسین برانگیز دست اندرکاران در تغییر نام این هنرستان بسیار جالب بود! زیرا مقاومت های بعدی و قبلی را برای تغییر کاربری این هنرستان به حالت سابق که زیر نظر سازمان ارت جهانی باشد را به خودی خود حذف می کرد. نام این هنرستان ، به این دلیل آزادی فلسطین قرار داده شد که پیش از آن در اختیار سازمان های صهیونیستی بوده و بعد از انقلاب برای مقابله به مثل با این سازمان ها نام آن را آزادی فلسطین گذاشتند.

جذب بهترین اساتید و معلمان:

پس از انقلاب حال اتفاقی و یا با کمک های از پیش تعیین شده سید یوسف مهاجرانی مدیریت هنرستان آزادی فلسطین کیفیت درسی و تحصیلی این هنرستان پایین که نیامد هیچ ، بسیار بسیار بالاتر هم رفت! به لطف عدم پذیرش دانش آموزان با معدل زیر ۱۹ و به لطف دبیرانی که بیشترین و بهترین تخصص را در کار خود داشتند و هماهنگی خوبی که در کار این هنرستان وجود داشت همواره این مدرسه قبولی های قطعی و صد در صد برای کنکور داشت و از همان سال تا به امروز هیچ ذره ای از کیفیت آن کاسته نشده. البته شوربختانه بسیاری از دبیران نخبه ای که پیش تر در این هنرستان تدریس می کردند دیگر برای تدریس حضور ندارند.

البته برخی دبیران همچنان از سالها پیش در این هنرستان حضور داشته و به امید خدا تا سالها بعد در میان جمع هنرجویان این هنرستان خواهند بود. مهندس ابویی، مهندس نجاتی، مهندس دکتر مهدیزاده، مهندس صادقی، مهندس آجورلو، مهندس ابراهیمی، مهندس عالمی و بسیاری دیگر از عزیزانی که بیش از ۳۵ سال در این هنرستان تدریس کرده اند همواره در میان هنرجویان حضور دارند و حضور پرمهر ایشان است که همیشه هنرجویان و متخصصانی عالی را به جامعه تحویل کرده است.

جنگ تحمیلی و هنرستان شهید پرور:

بیش از ۲۰ نفر از هنرجویان هنرستان آزادی فلسطین در زمان دفاع مقدس به دلایل و صورت های مختلف به جبهه های جنگ اعزام شدند و به درجه رفیع شهادت دست پیدا کردند. شهید وارطان آقاخانیان شهید ارمنی و مسیحی هنرستان آزادی فلسطین بود که در سال ۱۳۶۴ در جبهه های جنگ به شهادت رسید و بسیاری دیگر از شهیدان والا مقامی که در جبهه ها به شهادت رسیدند.

یادواره شهدای هنرستان آزادی فلسطین امروز در کنار نخلی در حیاط مدرسه و روبروی مجتمع اصلی آن قرار دارد، این یادواره به هرکسی که از هنرستان بازدید کند یادآوری خواهد کرد که جدای زحماتی که اولین مدیران و مسئولین این مدرسه برای بالا بردن سطح مدرسه و دانش آموزان کردند چه دانش آموزانی از این مدرسه خون خود را در جبهه جنگ برای پایداری میهنشان و دین خود فدا کرده اند. روحشان شاد و یادشان گرامی.


منابع:

 • آرشیو توضیحات و تصاویر وب سایت سازمان ارت جهانی (World ORT)
 • توضیحات مهندس اصغر ابویی، قدیمی ترین دبیر هنرستان
 • توضیحات تکمیلی مهندس صادقی، دبیر بخش الکترونیک هنرستان
 • توضیحات مهندس عالمی، مسئول سایت و بخش کامپیوتر هنرستان
 • شاهدان نظری و محصلان سابق هنرستان ارت – ORT
 • کتاب سازمان های یهودی صهیونیستی در ایران
 • وب سایت گلزار شهدا / تحقیق در خصوص شهدای هنرستان
 • ویدیوها، عکس ها و پرونده های هنرستان ارت
 • شرح ملاقات شهید باهنر با سید یوسف مهاجرانی
 • سینا کارنلیوس: مشاهدات نظری اسناد قدیمی هنرستان
 • علی اصغر آقابزرگ ، ارسال عکس های قدیم هنرستان
برچسب ها
نمایش بیشتر

سینا کارنلیوس

همیشه آرزو داشتم جایی می بود تا بتوانم نتیجه تحقیقات و پژوهش های خودم در موضوعات مختلف را در آن منتشر و به صورت رایگان در اختیار عوام قرار بدهم؛ این هدف را امروز در ایران گلوب خلاصه کردم و تا سرحد امکان در آینده نیز به آن خواهم پرداخت.

نوشته های مشابه

‫۹ نظرها

 1. یادش بخیر سالهایی که توی این هنرستان سپری کردم پیش حاج اصغر چقدر بهم لذت داد. ممنون از شما با این مطلب خاطرات من رو زنده کردید به خصوص با عکس های خوبی که گذاشتید

 2. سلام:از فارغ التحصیل های ۱۳۶۴ اصغر توکلی کیا هستم می خواستم در صورت امکان ترتیبی صورت گیرد ایثارگران دوره جنگ طی زمان مشخص هم دیگر را ملاقات کنند.

  1. سلام بسیار خوشبختم از آشنایی با شما. در خصوص درخواست شما یک ایمیل با ذکر جزئیات به شما ارسال کردم خواهشا بررسی بفرمایید.

 3. سلام واقعا مطلب تاثیرگذاری بود من یه سوال داشتم اینکه اون میدان شهنازی که میگید کجا میشده؟ خواهشا دقیق توضیح بدید چون بین امام حسین ، فوزیه ، ژاله (شهدا) نتونستم متوجه بشیم دقیقا کدوم بوده.

  1. ممنون از توجه شما / میدان شهدا یا ژاله سابق که با هنرستان فاصله داره پس کلا به کنار ، اما میدان امام حسین به ترتیب این اسامی رو به خودش تجربه کرده. ابتدا اسمش در سال ۱۳۱۷ به مناسبت ازدواج محمدرضاشاه و فوزیه “میدان فوزیه” انتخاب شد اما در سالهای بعد به دلیل تولد شهناز ، دختر مشترک فوزیه و محمدرضاشاه نام آن به میدان شهناز تغییر یافت.

 4. سلام.
  ممنون از مطلب و عکس‌های زیبا که یادآور زمان تحصیل در هنرستان بود.
  یه خواهش داشتم و اون هم اینکه ماجرا رو سیاسی و عقیدتی نکنید. کشیدن پای صهیونیست ربطی به ماجرا نداره.
  هرچی که بود اینقدر تجهیزات داشت که حداقل تا سال ۷۶ همه ما به لطف انبار‌های پر این هنرستان ابزار های مرغوب استفاده کردیم و از نظر تجهیزات چیزی کم از دانشگاه‌ها نداشتیم.
  به جرات میگم در تمام سالهای تحصیل در دانشگاه‌ها این امکانات و تجهیزات رو در جایی مشاهده نکردم.
  بحث گورستان بودن هم بحث انحرافی شما بود که به هیچ عنوان مطرح کردن غضبی بودن اون اشتباه بود.
  مثل اینکه خبر ندارید فرهنگسرا خاوران بر روی قبرستان ساخته شده است.
  همچنین یهودیان نیز جزئی از اقوام و ادیان رسمی ایران هستند.
  نقل تاریخ بدور از تعصب همراه بی طرفی از الزامات تاریخ نگاری هست.
  شاید بهتر باشه مرور کوچکی بر نوشته خوب خودتون انجام بدید و تعصبات رو از دل اون جدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا