رویدادها

ماری‌جوآنا ، دومین مخدر پر مصرف در ایران

یک معرفی مبسوط و نگاهی به بلای جان جامعه جوان کشور

سال های قدیم که زندگی می کردیم، مصرف مواد مخدر در هر جامعه و قشری از مملکت قبح به خصوصی داشت که امروزه با توجه به شیوع شدید آن در ایران و صد البته همه ی کشورهای دنیا این قبح در هم شکسته شده است. هر کسی، پیر و جوان، دختر و پسر ممکن است معتاد به سیگار یا سایر دخانیات نظیر قلیان و حتی مواد مخدر مثل شیشه و به ویژه ماری‌جوآنا باشد.

ماری‌جوآنا با نام علمی کانابیس (به انگلیسی: Cannabis) که امروزه با نام های نظیر دیگری مثل «ماری» ، «گل» و «علف» شناخته شده باشد از جمله موادی است که در رده اعتیاد آور ترین های دنیا قرار می گیرد! اما به خاطر دلایل اجتماعی-سیاسی که در بیشتر ایالات آمریکا استفاده و استعمال آن مجاز اعلام شد یک تفکر و ذهنیت اشتباه در خاطر سایرین ایجاد کرد که این ماده اعتیاد آور نیست و باعث مشکلی هم نمی شود.

کانابیس یا همین گل ، حاصل پرورش گیاه شاهدانۀ نر است که از برگ آن در جهت درست کردن این ماده مخدر استفاده می شود. از نکات بارزی که در خصوص آن وجود دارد این است که تنها با یک بار مصرف آن ، شخص اعتیاد خاصی به آن پیدا می کند و در صورت عدم مصرف مجدد دچار استرس و اضطراب شدید و یا ناراحتی و اندوه شدید، خشم و احساسات هیجانی می گردد.

متاسفانه با رواج این ماده مخدر داخل کشور، پس از تریاک که در واقع مخدری سنتی و قدیمی در میان مردم ایران و یادگاری از زمان قاجار بود این ماده به دومین ماده مخدر پر مصرف کشور تبدیل شد که کم کم در حال رکورد شکنی و صعود به پله ی اول این فهرست می باشد! حاصل مصرف ماری‌جوآنا در ایران چیزی نخواهد بود جز اشخاصی که وابسته به این ماده مخدر هستند و بدون آن قابلیت تمرکز و زندگی عادی خود را از دست می دهند.

رواج در ایران و بررسی دلایل آن:

عمده ترین قشر مصرف کنندگان ماری‌جوآنا در ایران، دانشجویان و یا اشخاصی که در سن دانشجویی قرار دارند هستند. آن ها با دلایل بسیاری خود یا دیگران را قانع می کنند یا حداقل سعی در قانع کردن ایشان دارند که مصرف ماری بدین دلایل کار درستی است! از آن جایی که ماری‌جوآنا باعث می شود، احساسات شخص در همان لحظه ی مصرف مورد تشدید قرار بگیرد بسیاری دانشجویان گل مصرف می کنند که درس بخوانند و به خیال خودشان با تاثیر بیشتری درس بخوانند.

فرضا، اگر شما ناراحت و اندوهگین باشید و در همان لحظات غم و ناراحتی ماری‌جوآنا بکشید احتمالا گریه خواهید کرد و یا به نحوی شدیدتر از لحظات قبل از مصرف، آن را نشان می دهید که ناراحت هستید. پس زمانی که قصد درس خواندن کرده باشید هم با مصرف ماری‌جوآنا این احساس که من می خواهم درس بخوانم در شما تشدید خواهد شد.

برخی اینگونه توجیح می کنند، برخی هم معتقد هستند که مصرف ماری‌جوآنا برای تمدد اعصاب و یا به یاد آوردن دقیق تر خاطراتی که از دست داده اند مفید است. اما در این بین به همه چیز توجه می کنند به جز اینکه این ماده یک مخدر بسیار بسیار قوی است و پس از یک بار مصرف اعتیاد آور خواهد بود. عملا می توان مصرف ماری در ایران را ناشی از جهل مصرف کنندگان آن و یا بی تفاوتی ایشان به قوانین و چهارچوب های اجتماعی و هنجارهای فرهنگی کشور دانست.

اثرات بدنی پس از مصرف:

پس از مصرف کانابیس یا همان ماری‌جوآنا ، بدن در حالت به خصوصی قرار می گیرد. اگر شما به خوبی این ویژگی ها را بشناسید و بتوانید از آنها نتیجه گیری کنید می توانید شخصی که اصولا معتاد به ماری‌جوآنا است را تشخیص دهید:

  • چشم ها: قرمزی و فرورفتگی داخل کاسه چشم
  • دهان و گلو: خشک شدن و تنفس سریعتر
  • پوست: احساس سرما یا گرما
  • قلب: افزایش ضربان قلب و پمپاژ سریعتر خون
  • عضلات: احساس آرامش به ویژه در دست و پا

کسی که ماری‌جوآنا مصرف کرده باشد اصولا نشانه های بالا را در خود خواهد داشت. بسته به مقدار مصرف و همچنین میزان تاثیرگذاری روی شخص این علائم از ۳۰ دقیقه پس از مصرف به اوج می رسند و تا ۲-۳ ساعت در بدن شخص وجود خواهند داشت. البته با طی شدن زمان، این آثار کاهش پیدا خواهند کرد. اصولا پس از مصرف ، سرعت راه رفتن اشخاص پایین می آید ، چشم هایشان به شدت قرمز می شود و همچنین به خاطر سرما یا گرمایی که در بالا اشاره شد، یا دچار تعریق می شوند و یا بدنشان را به نوعی جمع خواهند کرد.

ماری‌جوآنا چگونه اعتیاد آور است؟

همانطور که به دفعات قبلا گفته شد، شما با یک بار مصرف قطعا معتاد خواهید شد که البته شدت این موضوع با توجه به فیزیک بدنی شما و مقاومت ذهنی شما در برابر خواسته ی بدنتان در قبال دریافت مجدد ماری متفاوت خواهد بود. زمانی که شخصی ماری‌جوآنا مصرف کند، اصولا از لحاظ بدنی معتاد نمی شود بلکه در فاجعه ای بزرگتر از نظر ذهنی به آن اعتیاد پیدا می کند.

در سایر مواد مخدر مثل شیشه یا تریاک، بدن شما مورد حمله ی ماده مخدر قرار می گیرد و احساس آرامش یا.. به بدن شما القا می شود اما در مصرف ماری‌جوآنا موضوع فرق خواهد کرد! شخص معتاد به ماری ، اگر به موقع مصرف نکند و اعتیاد خود را تسکین ندهد همچون مصرف کنندگان شیشه و سایر مواد مخدر بدن درد یا سردرد نخواهد گرفت بلکه عصبانی، تند مزاج، هیجانی، ناراحت، مضطرب و در کل احساساتی خواهد شد.

به همین دلیل ، این باور اشتباه که ماری‌جوآنا اعتیاد آور نیست بسیار در بین نوجوانان و جوانان نقش پیدا کرده است. جالب آن است که زمانی که شما تند مزاج و احساساتی شده باشید، از آنجایی که ترشح هورمون های احساسی و تولید احساسات هیجانی از درون خود شما نشأت می گیرد شما متوجه این حالت های غیر طبیعی خود که از قضا برای اطرافیان آشکار خواهد کرد که ماری‌جوآنا مصرف کردید نخواهید شد. یعنی بدون آن که بخواهید و بدانید ، ممکن است یک روز عصبی و پر تنش را بگذرانید.

ماده THC ، ماهیت اصلی ماری‌جوآنا:

ماده تترا هیدرو کانابینول (به انگلیسی: Tetrahydrocannabinol) که با نام THC نیز شناخته می شود ، ماده ای محرک عصبی و موجود در انواع گیاه های شاهدانه است. البته در ابتدای مقاله اشاره شد که گیاه شاهدانه دانۀ اصلی جهت کاشت و برداشت ماری‌جوآنا است. این ماده سیستم عصبی مرکزی بدن را تحت تأثیر قرار داده و باعث عوارضی از قبیل سستی، افزایش حساسیت حواس و اختلال در درک محیط می‌شود. تاثیرات فیزیولوژیک THC شامل افزایش سرعت ضربان، خشکی دهان، افزایش اشتها، تعریق بیشتر بدن و کاهش فشار خون است.

ماده تی‌اچ‌سی در واقع بیشترین فراوانی خود را در انواع کانابیس ها [ نام علمی ماری‌جوآنا ] دارد. گرچه نمی توان وجود این ماده را در ماری‌جوآنا همگام با وجود نیکوتین در سیگار ، و یا الکل در مشروبات الکلی برابر دانست اما تقریبا همان حکم را دارد. به عبارت دیگر می توان اینگونه گفت که اهمیت این ماده برای ماری‌جوآنا، همانند اهمیت الکل در مشروبات الکلی است! و عملا اصلی ترین تاثیراتی که به خاطر مصرف ماری‌جوآنا ممکن است ایجاد شود به خاطر وجود THC است.

درجه سمّی بودن این ماده بسیار بسیار کم است، به همین دلیل بسیار کم پیش میاید که شخصی با مصرف ماری‌جوآنا دچار اوردوز یا بدحالی شدید و در نتیجه مرگ شود و می توان گفت گزارشات مبنا بر این مورد تقریبا صفر است. البته، به دلیل ایجاد اختلال در درک از محیط بسیار پیش آمده فرد نتواند به خوبی محیط اطراف را برای خود توضیح و تفسیر کند و یا متوجه شود در کجا قرار دارد و دچار سقوط از ارتفاع یا تصادف با خودرو شده است.

همانطور که گفته شد عملا با مصرف ماری ، حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد آثار و علائم استفاده از ماری‌جوآنا در بدن شخص مصرف کننده به اوج خود برسند، اصطلاحا به این حالت های شدن (به انگلیسی: Being High) گفته می شود. هر چه میزان THC موجود در ماری‌جوآنا بیشتر باشد حالت های شدن بهتری به شخص دست می دهد.

پس هرچه میزان THC در یک رول از ماری‌جوآنا بیشتر باشد، ارزشمندی آن برای مصرف کننده هم بالاتر خواهد بود. آنگونه که بین مصرف کنندگان این ماده امروز اصطلاحی تحت عنوان گلِ سَمّ وجود دارد، این اصطلاح به انواعی از ماری‌جوآنا اطلاق می شود که میزان THC پایین تری دارند و عملا باعث ایجاد توهم و احساسات مورد نظر فرد نمی شوند پس در نتیجه میزان مشخصی از THC روی آن ها اسپری می شود! یعنی به صورت خارجی THC به اینگونه مواد داده می شود.

شناسایی انواع و نژادهای ماری‌جوآنا:

گیاه ماری‌جوآنا بر اساس شکل برگ های خود (لیف های ماری) به ۳ نوع اصلی تقسیم بندی می شود ، و از ترکیب هردو یا چند نوع از این انواع حالت هایی به نام دورگه تولید می شود که قیمت نسبتا بالاتری نسبت به حالت عادی آن دارند. خرید و فروش ماری‌جوآنا به صورت حرفه ای، بر اساس این تقسیم بندی ها صورت می پذیرد:

  • [ ساتیوا – Sativa ] ~ برگ های متعدد و باریک با تعداد بالا نسبتا تیره (لجنی)
  • [ ایندیکا – Indica ] ~ تعداد برگ ها زیاد با پهنای زیاد و تیره رنگ ترین حالت ممکن
  • [ رودرالیس – Ruderalis ] ~ تعداد برگ ها کم و رنگ سبز روشن ، با پهنای متوسط

اصولا نژادها و برندهای مختلف ماری‌جوآنا را بر اساس این سه نوع اصلی تقسیم بندی می کنند. معمولا بیشتر نژادها دارای یک حالت از سه مورد بیان شده در بالا هستند، اما گاها پیش میاید که برخی نژادهای ماری دارای صفات ترکیبی از انواع دیگر هم باشند که در این صورت آن ها را دورگه می نامیم.

آثار سوئی که با مصرف ماری ایجاد می شوند:

برای جمع بندی در نهایت می توان به آثار و پیامدهای مصرف و کشیدن ماری‌جوآنا اشاره کرد که می توان از آن ها به اختلال در حافظه کوتاه مدت، پاک شدن خاطرات از حافظه بلند مدت، تغییر رفتار به حالت های عصبی، تأثیر بر روی عملکرد مغز، کشته شدن نورون های عصبی موجود در مغز و کاهش سلول های خاکستری، مشکلات تنفسی، افزایش بیهوده ضربان قلب، باد کردن سرخرگ ها و شریان ها، بی خوابی در صورت عدم مصرف، کاهش فهم نسبت به محیط و مواردی از این دست اشاره کرد.

حقیقتا اولین قدم در کاهش تعداد مصرف کنندگان ماری‌جوآنا و نیز اشخاصی که در صدد استفاده از آن هستند، فرهنگسازی صحیح درباره این مخدر است. به جرعت می توان گفت بسیاری خانواده های امروزی فرزندانی معتاد به ماری‌جوآنا دارند اما از این موضوع هیچگونه آگاهی ای ندارند. ماری با این وجود که اعتیاد بدنی ندارد اما اعتیاد ذهنی بسیار شدیدی ایجاد می کند که می تواند به راحتی فعالیت ها و روابط روزانه انسان را تحت شعاع قرار دهد.


منابع:

برچسب ها
نمایش بیشتر

سینا کارنلیوس

همیشه آرزو داشتم جایی می بود تا بتوانم نتیجه تحقیقات و پژوهش های خودم در موضوعات مختلف را در آن منتشر و به صورت رایگان در اختیار عوام قرار بدهم؛ این هدف را امروز در ایران گلوب خلاصه کردم و تا سرحد امکان در آینده نیز به آن خواهم پرداخت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا