تاریخ ایران و جهان

مروری بر عجایب ایران باستان

چیزهای تعجب برانگیزی که ما درباره زندگی اجدادمان نمی دانیم

برخی تکنولوژی ها یا دانش های مردم ایران باستان امروزه باعث حیرت و تعجب برخی تاریخ نگاران شده است ، دستگاه های برش سنگ ، سرویس های بهداشتی ، وسایل شخصی و… همه چیز هایی که از دوران باستان به دست باستان شناسان امروز رسیده است تعجب تاریخ نگاران و باستان شناسان را برانگیخته است. در این مقاله با استناد به مدارک تصویری و نه مدارک نوشتاری که هزاران شبهه در آن ها وجود دارد می توان این فرهنگ و تمدن ایرانیان را اثبات کرد.

سرویس بهداشتی هخامنشی:

این شیء بازمانده از دوران هخامنشیان شاید یکی از جالب ترین و البته کمتر دیده شده ترین نشانه های فرهنگ ایرانی است که در کشور خودمان نگهداری می شود و مسئولین درباره آن کم لیاقتی به خرج نداده اند! این شیء یک سرویس بهداشتی است که البته تکه ای مستطیل شکل از جلوی آن کنده یا خرد شده است و متاسفانه در هر حال در دسترس نیست.

طبق بررسی و تحلیل های سازمان میراث فرهنگی کشور ایران در میان این صندلی حفره ای عمیق وجود داشته است که مردم یا در صورت عمومی نبودن صندلی ، شاهنشاهان و درباریان برای اجابت مزاج روی آن می نشستند. پس از انجام کار مخزنی که [قاعدتا] در زیر قرار داشته می بایست تخلیه می شده است. در حالی که تمدن های اروپایی آن زمان نظیر یونان از لباس بهره نمی گرفتند و برهنه حرکت می کردند ، از سرویس بهداشتی نیز بی بهره بودند هخامنشیان توانسته بودند با این ابتکار بی نظیر خودشان به راحتی فرهنگ نظافت و پاکیزگی را تا به امروز در ایران به جای گذارند.

وسایل اطعام:

شمار بسیاری قاشق و چنگال از دوران ساسانیان بر جای مانده است! قاشق و چنگال هایی که ایرانیان باستان با آن غذا می خوردند خود نکته ای جالب در خصوص نوع زندگی پدران ما در آن زمان است. این موضوع ،‌ نشان دهنده تفاوت بسیاری است که ما بین ایرانیان آن زمان و مردمان هم عصرشان حاکم بوده است. در زمانی که ایرانیان با قاشق و چنگال ،‌ با متانت تمام اطعام می کردند شاید در تک تک کشورهای اطراف مردم با دست غذا می خوردند!

آینه عیلامی:

در تصویر بالا شما می توانید یک آینه زنگار بسته را مشاهده کنید که از دوره ایلامیان / عیلامیان باستان به جای مانده است. این آینه با سطح اندکی مورب که دارد از سیقل دادن یک تکه فلز نازک به مراتب بسیار بالا ساخته می شده است و این کار تا جایی ادامه پیدا می کرده است که فلز مورد استفاده تا حدی براق بشود که چهره شخص مقابلش و تصاویر اطراف با منعکس کند. این در حالی است که بشر در تواریخ معاصر با آریایی ها و ایلامی ها همواره از آب برای دیدن چهره خود به شکلی کودکانه بهره می گرفته است.

پیل اشکانی:

باتری! بله منظور از پیل که یک واژه فرانسوی است همان باتری است. پیل اشکانی یکی از اختراعات بی نظیر ایرانیان بوده و هست. کاربرد آن هیچوقت به طور قطعی مشخص نشد چرا که ده ها فرضیه تنها درباره علت و چگونگی ساخت آن از یک کوزه گلی ، میله و پشم لوله شده مطرح شده است. پیل اشکانی منبعی برای تولید نیروی الکتریکی به کار گرفته می شده است.

جناب ویلهلم کونیگ، کاشف آلمانی تبار پیل اشکانی در سال ۱۹۳۶ همزمان با المپیک برلین در آلمان نازی به رهبری هیتلر فقید این پیل را در شهرفرا-باستانی تیسفون نزدیکی بغداد پیدا کردند. کاربرد اصلی پیل اشکانی در جهت تولید الکتریسیته و برق مشخص شده است ، از برق و فشار بالای آن جهت داغ کردن زر و برخی دیگر از فلزات جهت آبکاری بهره گیری می شده است. با این مسئله در می یابیم که ایرانیان باستان الکتریسیته نیز تولید می کرده اند! در سال ۱۹۳۶ که المپیک شاید یکی از مهم ترین اخبار روز دنیا بود ، پیل اشکانی توانست جای تیتر المپیک را در روزنامه ها بگیرد و مدت یک هفته همواره لقلقه ی زبان ها بود.

مقاله «پیل اشکانی، اولین باتری تاریخ و ساخته ایرانیان» را بخوانید

گریفین ، موجود عجیب دریاچه ارومیه:

گریفین موجودی است که همه تصور می کردند تخیلی است! اما گویا یکی از حیوانات عجیبی بوده نظیر ماموت ها ، پلنگ های عصر یخی و.. که منقرض شده است. گریفین موجودی با بدنی شبیه به گربه سانان [صرفه شبیه] و سری پر شباهت به سر پرندگان بوده است. سایز بدنی این حیوان حدود یک شیر آسیایی در نظر گرفته شده است. اما گرفین چگونه پیدا شد؟ هنگامی که تحت تاثیر بی مسئولیتی مسئولین در ایران و جمهوری اسلامی دریاچه ارومیه رو به خشکی نهاد جسد موجودی چند هزار ساله در کف دریاچه پیدا شد که به خاطر نشست نمک ها روی بدنش امکان تجزیه آن وجود نداشته است، همانطور که می دانید نمک مانع تغییرات شیمیایی در گوشت و پوست است.

به همین دلیلی کدبانوان ایرانی هنگام طبخ غذای گوشتی، در انتهای آن نمک را اضافه می کنند تا مانع طبخ آن نشود. با همین منطق دانشمندان توانستند چگونگی بقای جسد این موجود بعد از هزاران سال در دریاچه ارومیه را توصیف کنند. شرکت خطوط هوایی ایران ایر – IRAN AIR که رسمی ترین خطوط هوایی ملی در ایران است نیز نشان و نماد خود را تصویری از گریفین قرار انتخاب کرده است. برخی ایرانیان به ویژه مردم بومی ایل بختیاری در استان لرستان و همچنین بومیان کردستان، شیردال را افسانه ای می دانند که بی شباهت به گریفین نیست! گویی دو بال و مشتی پر بر روی سر این حیوان کافیست تا گریفین به شیردال تبدیل شود.


منابع:

  • کتاب تاریخ مردم ایران از عبدالحسین زرین کوب
  • کتاب ایران باستان از حسن پیرنیا
  • ایران در سپیده دم تاریخ از جورج کامرون
  • تاریخ از عهد باستان تا قرن ۱۸ از پیگولووسکایا، ترجمه کریم کشاورز
برچسب ها
نمایش بیشتر

سینا کارنلیوس

همیشه آرزو داشتم جایی می بود تا بتوانم نتیجه تحقیقات و پژوهش های خودم در موضوعات مختلف را در آن منتشر و به صورت رایگان در اختیار عوام قرار بدهم؛ این هدف را امروز در ایران گلوب خلاصه کردم و تا سرحد امکان در آینده نیز به آن خواهم پرداخت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا