تاریخ و انسانی

داستان ورود یهودیت به ایران

دانیال نبی ملقب به دانیال حکیم، پیامبر قوم بنی اسرائیل در تمدن اورشلیم بود و هم عصر با شهنشاه کوروش بزرگ به شما می آید. پادشاهی اورشلیم در زمان دانیال بر عهده یهویاقیم و یا عمران (در لفظ اسلامی) بود. یهویاقیم پدر حضرت مریم و پدربزرگ حضرت عیسی به شمار می رود. از آنجا که تمدن اورشلیم میلادگاه بسیاری از پیامبران الهی بوده است معمولا دارای امنیت بالایی بود اما به دلایل مختلف در دوره ی پادشاهی یهویاقیم از نظر نظامی بسیار تضعیف شد.

مطابق تواریخ ، یهویاقیم قبل از تولد حضرت مریم چشم از جهان فرو بسته بود و هنگام مرگ در اواخر دوره ی میانسالی بود. در سال سوم (به گفته برخی منابع چهارم) سلطنت یهویاقیم پادشاهی وی توسط نبوچادنزار دوم (نبوکدنصر دوم / بخت النصر دوم) پادشاه بابل فتح شد. طبق کتب مذهبی خداوند خود خواست و این قدرت را به ارتش بابل داد که بر شهر مقدسِ ابراهیمیان یعنی اورشلیم پیروزی یابند.

ظروف مقدسِ بنی اسرائیل از داخل هیکل سلیمان چپاول شد و توسط نبوچادنزار دوم در معبدی که خدای بابلی ها قرار داشت ، قرار گرفت. نهایتا در سال ۶۰۶ پیش از میلاد دانیال نبی که در کودکی یا نوجوانی به سر می برد و بسیاری دیگر از مردم اورشلیم، در دربار نبوچادنزار دوم به اسارت در آمدند و از همانجا دانیال در عرفان و آموختن زبان مقدس و کتب مذهبی از دیگر مردمان پیشی گرفت و در جوانی به پیامبریِ زمان خود هائل گشت.

سالهای ۶۰۰ قبل از میلاد مصادف با ولادت کوروش بزرگ نیز بود، از همین رو دانیال نبی و کوروش بزرگ با یکدیگر هم عصر بودند و هم زمان با هم رشد یافتند. زمانی که کوروش و دانیال هردو در بزرگسالی بودند و دانیال به عنوان پیامبر یهودیت برگزیده شده بود ، کوروش در حال قدرت گیری بود و فتوحاتش تا حد بسیاری پیشرفت کرده بودند، اما هنوز تمدن بابل توسط هخامنشیان فتح نشده بود.

از آنجا که در جهان پر از اختشاش آنروز ادیان الهی تنها آیین زرتشت و یهودیت اصیل (بدون تحریف در آن زمان) به شمار می رفتند خبر به اسارت در آمدن دانیال نبی ، پیامبر یهودیت و سقوط شهر خداپرستان بنی اسرائیل یعنی اورشلیم سریعا در همه جوامع پخش شده بود. کوروش نیز که یک پادشاه عالم و مومن به پرستش خدای عزوجل و حق تعالی (اهورا مزدا) بود می دانست که خداپرستان با آریاییان از یک کیش هستند و گویی عقیده ای همسان دارند.

از همین رو نایِ اصحاب ستم دیده ی دانیال نبی را شنیده و به کمک آنها شتافت؛ تمدن بابل توسط کوروش فتح شد. در روز ۲۹ اکتبر سال ۵۳۹ پیش از میلاد برابر با ۷ آبان ماه تمدنی بزرگ مانند بابل با هوشیاری و بزرگمردیِ کوروش بزرگ بدون خونریزی فتح شد. خدای مردم بابل نیز از عبادتگاهی که در آن قرار داشت به جای دیگری منتقل شد ، چرا که هر کسی می توانست دست آن بت را بگیرد به عنوان پادشاه برگزیده می شد.

از همین رو آن بت را به جای دیگری [گزارش دقیقی از محل مذکور نیست] منتقل کردند. بعد از فتح بابل دانیال نبی و اصحابش از اسارت نجات پیدا کردند و به آزادی دست پیدا کردند، سپس از تمدن بابل به قلب حکومت هخامنشیان مهاجرت کردند و در شوش که حتی تا قبل از هخامنشیان نیز تاریخی پرآوازه و مربوط به تمدن ایلام دارد اسکان یافتند.

نهایتا بعد از اسکان بنی اسرائیل و دانیال حکیم در شوش که امروزه آنرا “شوش دانیال – Shush of Daniel” می نامیم یهودیت و قوم و ژنومِ یهود وارد ایران شدند. سر آغاز کلیمیان ایرانی نیز به دانیال نبی باز می گردد. بعد از اسکان یافتن بنی اسرائیل در ایران عده ای بسیار اندک از مردمِ دوره ی هخامنشی به اصحاب دانیال نبی پیوستند. چنین بود که یهودیت در عصر کوروش بزرگ ، با نجات یک پیامبر توسط این بزرگمرد وارد ایران شد. منابع مهم در این باره در ذیل ذکر گردیده است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

سینا کارنلیوس

همیشه آرزو داشتم جایی می بود تا بتوانم نتیجه تحقیقات و پژوهش های خودم در موضوعات مختلف را در آن منتشر و به صورت رایگان در اختیار عوام قرار بدهم؛ این هدف را امروز در ایران گلوب خلاصه کردم و تا سرحد امکان در آینده نیز به آن خواهم پرداخت.

نوشته های مشابه

یک نظر

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا