نرم‌افزار

بررسی بازی Red Dead Redemption II

یکی از بهترین بازی های پلتفرم پلی استیشن در طول تاریخ

مقدمه:

راک‌استار گیمز همیشه هنرش را در شگفت‌زده کردن مخاطبان نشان داده است؛ چه وقتی که با نسخه‌های اول GTA یک تجربه جهان‌باز بی‌مانند تا آن زمان را ارائه کرد و چه زمانی که با سه‌بعدی کردن این سری، تعریف جدیدی در این سبک داشت. راک‌استار در نسخه قبلی Red Dead Redemption ثابت کرد که هنرش فقط محدود به ساخت GTA نیست و می‌تواند در بازی‌هایی با حس و حال متفاوت هم حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد. اما همه این‌ها را که کنار بگذاریم، این بار نوبت به Red Dead Redemption II رسیده است؛ تجربه‌ای که نه فقط بهترین بازی راک‌استار تا به امروز است، بلکه یکی از بهترین بازی‌های نسل هشتم هم به‌شمار می‌رود.

بازی Red Dead Redemption II دقیقا همان تجربه‌ای است که از شرکت راک‌استار و از یک بازی در اواخر نسل هشتم انتظار داریم؛ اثری چشم‌نواز، درگیر‌کننده و سراسر شگفتی که نه فقط بازی کردن آن لذت زیادی دارد، که حتی قرار است برای سال‌های طولانی بازی‌های مختلفی از استاندارد‌هایی تعیین‌شده توسط این بازی استفاده کنند. Red Dead Redemption II بازی‌ای است که هر گیمری، فارغ از اینکه علاقه‌مند چه سبکی باشد، باید آن را تجربه کند.

جهان بازی:

شما در بازی های قدیمی کمپانی راک استار مثل GTA V شاهد دنیای روزمره و امروزی بودید، گرچه در بازی های دیگری مثل Bully دنیا و جهانِ بازی کمی لذت بخش تر و متفاوت تر از قبل به شمار می رود اما در II Red Dead Redemption شما در غرب وحشی در کنار کابوی ها ، سوارکاران حرفه ای، خلافکار های ۶ ستاره و گرگ های گرسنه در کوهستان های برفی به سر خواهید برد.

در عصری کلاسیک به سر می برید که صد البته ده ها سال است در آمریکا به سر رسیده اما به هر حال هنوز هم جذابیت های خاص خود را دارد. بازی Red Dead Redemption در نسخه قبلی خود [ ورژن ۱ بازی در کنسول PS3 ] اثبات کرد که دنیای جذاب تری نسبت به سایر بازی ها در اختیار دارد. گرچه عوامل بسیار زیادی دخیل هستند تا نسخه دوم این بازی را به یک شاهکار سرگرمی-هنری بدل کنند اما یکی از محسوس ترین آن ها هارمونی و هماهنگی بی نقص و بی نظیر میان عناصر به کار گرفته شده در جهان بازی است.

اصوات به کار رفته در نقاط حساس بازی، نوع رنگ بندی ها و حتی پرسپکتیو به کار گرفته شده در طراحی قسمت های مختلف جهان این بازی مایه آن را فراهم می کند که لحظه به لحظه بیش از پیش در حس و حال و دنیای این بازی غرق شوید؛ دنیایی که سراسر شلیک گلوله و فرار از دست سرمای زمستان و یا گاهی تعقیب دزدهاست.

به عنوان یک بازی در میان بازی هایی که از ابتدای سال ۲۰۱۷ تا پایان سال ۲۰۱۸ مورد بحث بوده اند بازی Red Dead Redemption شاید بهترین دنیای خلق شده را در میان بازی هایی که در سبک جهانِ باز ساخته شده اند را داشته باشد. علت هم قطعا چیزی به جز القای حس آزادی و قرارگیری در اتمسفر بازی از سوی بازی به گیمر و مخاطب نیست.

شخصیت پردازی و ساخت کاراکتر:

قطعا در بین بیشتر بازی های امروزه شخصیت های تکراری و خسته کننده مایۀ عذاب هر گیمری است! اما یکی دیگر از نقطه قوت های بازی Red Dead Redemption II شخصیت پردازی های جسورانه و بسیار خلاقانه است. یکی خشن، یکی نگران دیگری اهل مبارزه و  دیگری ترسو و یکی دیگر اهل مطالعه و روشنفکری! این ها همه دست به دست هم داده تا بازی به نوعی مطابق با یک زندگی واقعی باشد؛ زندگی ای که شاید فاصلۀ چندانی از واقعیت زندگی مردم در غرب وحشی نداشته باشد.

در بازی، جدا از شخصیت هایی مثل داچ (Dutch) که می توانید در قالب یک رهبر گروه و یا رئیس به آنها علاقه مند باشید به نحوی بسیار هوشمندانه و تحسین برانگیز شخصیت هایی هم ساخته شده تا بتوانید از آنها متنفر باشید و یا شاید آن ها را نچسب به شمار بیاورید! امثال مایکا (Micah) شاید بتوانند کاندیداهای خوبی برای این موضوع باشند.

زندگی تمامی شخصیت های این بازی یک زندگی گروهی است! نوعی حس دوست و دشمن میان تمامی شخصیت های این بازی و کاراکترهای آن رعایت شده که خود نشان دهنده دقت در ساخت بازی است. لحظه به لحظه شما در کنار این بازی بیشتر لذت بخش می شود زمانی که به احساس ایجاد شده بین شخصیت ها و کاراکترهای بازی پی ببرید و بتوانید آن را مدیریت کنید.

مانوردهی سازنده روی جزئیات:

جزئیات بازی Red Dead Redemption در نسخه های قبلی آن قدری نبود که بتوان درباره آن اینگونه صحبت کرد! اما در نسخه ۲ این بازی شاهکاری از خود را به نمایش گذاشته که نمی توان به هر صورت آن را فراموش کرد. وجود قابلیت های تیر اندازی و یا مبارزات تن به تن در بازی های قبلی ای که از کمپانی راک استار دیده بودیم (مثل GTA و Bully) باعث شده بود تا در قسمت های جنگی و مبارزاتی این بازی بتوانیم شاهد بیشترین و بهترین کیفیت باشیم!

در تعقیب و گریز شما به دنبال اسب سوارها یا در دنبال شدن شما توسط گرگ هایی که در سرما و بوران کوهستان به دنبال شما هستند بیشترین کیفیت مورد استفاده قرار گرفته است. اگر به گیف بالا به خوبی دقت کنید می توانید ببینید که حتی در پاشش نور با در نظر گرفتن ارتفاع و مکانی که نسبت به منبع نور قرار دارید تا چه حد دقت به خرج داده شده است.

این همان دقتی است که در نسخه قبلی Red Dead Redemption به آن بر نخوردیم! حتی در بقیه بازی های کمپانی هم نتوانستیم مشاهده کنیم که تا این حد در ساخت یک بازی دقت به خرج داده شده باشد. حقیقتا می توان گفت دقتی که در ساخت بازی، تولید چهره ها و نوع البسه ای که بر تن شخصیت های بازی است به خرج داده شده است لیاقت پنج ستاره ی کامل را دارد.

قصه و داستان بازی:

خب به قوی ترین نکته مثبت بازی Red Dead Redemption رسیدیم! که قصه و داستان بازی و مراحل آن است. بازی در نسخه های قبلی هم از این لحاظ کاملا عالی عمل کرده بود منتها در نسخه ۱ بازی شما نهایتا در اواسط بازی شاید می توانستید نتیجه پایانی آن را در دل خود پیشگویی کنید اما در مورد نسخه ۲ این کار تقریبا محال است!

به دلیل این که مراحل این بازی جدا از این که از لحاظ زمان بندی طولانی تر شده، جزئیات بیشتری در آن ها به کار گرفته شده که باعث طبیعی تر شدن بازی و هم چنین سلب اجازه ی کاربر برای فکر کردن به دقایق پسین هر مرحله و حدس زدن آنهاست. نمی توان گفت تعمدا طراحی بازی به صورتی بوده که نگذارد گیمر حدس بزند ادامه مرحله چگونه است اما عملا حدس زدن مراحل بازی دشوار تر از آن است که شما حوصله انجامش را داشته باشید!

بازی شامل چند مرحله به صورت کلی و اصلی است اما مراحل فرعی و یا دلبخواهی هم در بازی قرار گرفته که شما می توانید در عین انجام مراحل اصلی به مراحل فرعی آن نیز توجهی داشته باشید. مراحل فرعی صرفا به موازات داستان بازی اتفاق می افتند و از نظر گرافیک، اجرا و داستان پردازی و یا طراحی هیچ از مراحل اصلی کم ندارند که هیچ ، بلکه بسیار می توانند لذت بخش تر باشند.

واقعیت گرایی و واقعی سازی:

در ساخت بازی Red Dead Redemption به نکته ای توجه شده که شاید بیشتر بازی سازهای امروز از آن غافل هستند! آن هم این است که زمانی که بازی در در واقعیت ساخته و پرداخته شود بسیار لذت بخش تر می شود. شما قرار نیست در بازی Red Dead Redemption با موجودات فضایی که تا به حال اصلا دیده نشدند و یا با سفینه های عظیم الجثه سر و کله بزنید بلکه قرار است با دنیای روبرو باشید که روزی مردمانی در جایی دیگر از دنیا با آن روبرو بودند.

واقعا شما باید از اسب هایتان نگهداری و آنها را تیمار کنید، واقعا شما باید نسبت به گروهی که دارید مسئولیت به خرج دهید و واقعا باید عکس العمل های به موقع در مبارزه ها و تعقیب و گریز ها نشان دهید وگرنه خواهید باخت. این موضوع گرچه گاها می تواند باعث خستگی شود ولی یکی از مهم ترین و اساسی ترین نکاتی است که در ساخت بازی Red Dead Redemption II مورد توجه قرار گرفته است و قطعا به شکلی محسوس آن را خواهید دید.

جمع بندی و نمره دهی:

در این بخش به نکاتی در خصوص بازی اشاره می کنیم و بر اساس آن نمره ای برای بازی در نظر می گیریم و همچنین شناسنامه بازی را در قالب یک جدول به شکل کامل ارائه می دهیم:

نام بازی

Red Dead Redemption II

شرکت سازنده

RockStar Games

حجم

۱۰۵ گیگابایت

پلتفرم اجرا

پلی استیشن ۴

تعداد دیسک

۲ × دیسک Bluray

بازیکن

اول شخص + سوم شخص

رده سنی

۱۷ سال به بالا

نمره بازی

۱۰ از ۱۰

سال عرضه

۱۳۹۷ خورشیدی

حدود قیمت

۴۰۰ هزار تومان

در نهایت بازی Red Dead Redemption II یکی از بهترین بازی هایی است که در تمامی اعصار تولید شده است و هر گیمری باید فارغ از علاقه خود به این که به چه سبک بازی هایی علاقه مند است آن را امتحان کند! این بازی یک ویدیوگیم است که طعم حقیقت و واقعیت را به خوبی به دنیای بازی های ویدیویی اضافه کرده است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

سینا کارنلیوس

همیشه آرزو داشتم جایی می بود تا بتوانم نتیجه تحقیقات و پژوهش های خودم در موضوعات مختلف را در آن منتشر و به صورت رایگان در اختیار عوام قرار بدهم؛ این هدف را امروز در ایران گلوب خلاصه کردم و تا سرحد امکان در آینده نیز به آن خواهم پرداخت.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا