تاریخ و انسانی

ظهور اشکانیان، سقوط سلوکیان

فتح ایران توسط اسکندر مقدونی:

اسکندر یا Alexander مردی کم سن و جوان از اهالی یونان بود که بسیار زیبا چهره ، هوشمند و با استعداد بود که توانست داریوش سوم ، دوازدهمین و آخرین شاهنشاه هخامنشی را شکست دهد. او توانسته بود فتوحات خود را بر هر پادشاهی که هم عصرش بود غلبه دهد اما به خاطر بیماری لاعلاجی که بدان مبتلا گشت در سن ۳۳ سالگی در گذشت و تمدن ایران که به فتح او در آمده بود به دست یکی از فرماندهان سپاهش یعنی سلوکوس افتاد.

و بنیاد سلسله سلوکیان از همان جای آغاز شد، امپراطوری سلوکیان به انگلیسی Seleucid Empire حاصل تقسیم کردن سرزمین های فتح شده توسط اسکندر میان فرماندهانش بود! و از بداقبالی مردم ایران باستان و آریایی های هخامنشی سرزمین ایران به دست سردار بدنام و سرسخت اسکند یعنی سلوکوس افتاد ، اینگونه بود که آغاز حکومت بیگانگان موسوم به “سلوکیان بر ایران آغاز شد.

در تصویر بالا شما می توانید مساحت سرسام آور امپراطوری سلوکی را مشاهده کنید، تمامیت اراضی این امپراطوری مطلقا مدیون هخامنشیان و داریوش سوم بوده است. اما مساحت امپراطوری سلوکیان تنها موضوعی نیست که قلب یک ایرانشهری را می رنجاند ، بلکه لاعبالی بودن و بی مسئولیتی سلوکیان در برابر سرزمینی که زیر پاهایشان نهفته است موضوع مطرحی است که همگان آن را نکوهیده می شمارند.

نحوه مدیریت یک ملت کاری نبود که نظامیون یونانی حتی اندکی از آن بدانند ، چه بسا شاید اگر شخص اسکندر در ایران زنده بود ایرانیان می توانستند از منطق و عقل اسکندر استفاده کنند و سرزمینشان را از دستان یونان و تمدن بیگانه در آورند. گرچه اسکندر خود نقش به سزایی در نابودی آثار شکوهمند ملی و بناهای هخامنشی و آریایی وحتی ایلامی در ایران ایفا کرد اما هیچ بیگانه ای نظیر یونانیان سلوکی به ایران آسیب نزد.

بعد از به آتش کشیده شدن تخت جمشید و کشته شدن شمار بسیاری از سپاه جاویدان ، ساتراپ های هخامنشی تضعیف بیشتری را احساس کردند و بعد از شکست داریوش سوم بناها و معماری های هخامنشی با منجنیق توسط سلوکیان تخریب شدند. تخت جمشید ، پاسارگاد ، بیستون و صدها بنای دیگر تخریب شدند. کتب و دستاورد های علمی ایرانیان به آتش کشیده شد و همه این ها بعد از مرگ اسکندر ، از جمله اعمالی بود سلوکیان در ایران به ننگین ترین شکل ممکن مرتکب شدند.

افزایش نفوذ پارتیان و تشکیل سلسله اشکانیان:

از آنجا که پارت های اتحادیه داهه از قرن ۳ پیش از میلاد مسیح ، حدود ۳۱۰ سال با سلوکیان همسایه بودند، همواره نظاره گر چگونگی حکومت داری سلوکیان و ضعف های فراوان ایشان در کشورداری بودند. آن ها که خود جزوی از تمدن وصف ناپذیر هخامنشیان و ایران بودند توان اینکه بیهوده و بی جهت نابودی سرزمین خویش و سلطه رانی بیگانگان بر میهن را ببینند را نداشتند، از همین رو در خاور میانه تصمیمی بزرگ از سوی اشکانیان گرفته شد که بر علیه سلوکیان بشورند و بر ایران مسلط شوند و به دوران شکوه بازگردند.

و ارشک ، معروف به اشک یکم به عنوان اولین شاهنشاه اشکانی مبارزات خود را بر علیه سلوکیان شروع نموده و توانست بعد از مدتی بر ایشان مسلط گردد و بیگانگان را از وطن بیرون کند. برخی دوران به حکومت رسیدن اشکانیان را یکی از بهترین دوران های تاریخ بشری می دانند چرا که همزمان با اشکانیان در شرق آسی تمدن های بزرگ چینی نظیر هان – Hun و… در حال قدرت گیری بودند ، از همین رو موقعیت جغرافیایی اشکانیان به یکی از بهترین حالت های تجاری وقت آن روز تبدیل شد.

و اما از آن جای که ارشک یا همان اشک یکم به عنوان شاهنشاه و حاکم برگزیده شده بود و از سویی لقبش “اشک بود این سلسله نام خود را اشکانیان نهادند و در خاور میانه و مناطق اطراف آن به قدرتی برتر از تمدن روم تبدیل شدند. شاهنشاهی اشکانی حدود ۲۹ پادشاه و رأس قدرت را تجربه کرد و بیش از ۳۰۰ سال در ایران حکومت پر اقتداری داشت.

گرچه همانند ایران امروزی و برخی دوره های پسا اشکانی ، اندگی گیر و دارهای سیاسی به صورت شدید در دربار بیداد می کرد اما اشکانیان همواره اقتدار خود را حفظ می کردند و در عرصه های علمی ، نظامی ، سیاسی و اقتصادی پیشرفت های بسیاری داشتند.

رسمی بسیار جدید و قابل تأمل در پادشاهی اشکانی باب شده بود که شمارگان حاکمیت هر امپراطور و لقب برگزیدنی اشک را نام مستعار وی می دانستند ، یعنی به اولین پادشاه اشک یکم ، بیستمین شاه اشک بیستم و… می گفتند. از پیشرفت های علمی در تمدن اشکانیان می توان به تولید الکریسیته اشاره کرد، که با اختراع وسیله ای به نام پیل اشکانی می توانستند ولتاژ اندکی برق تولید کنند و از آن در جهت ذوب کردن فلزات و زراندود یا نقره اندود کردن برخی از آنها اسفاده کنند.

برچسب ها
نمایش بیشتر

سینا کارنلیوس

همیشه آرزو داشتم جایی می بود تا بتوانم نتیجه تحقیقات و پژوهش های خودم در موضوعات مختلف را در آن منتشر و به صورت رایگان در اختیار عوام قرار بدهم؛ این هدف را امروز در ایران گلوب خلاصه کردم و تا سرحد امکان در آینده نیز به آن خواهم پرداخت.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا