تاریخ و انسانی

سومکا ، سوسیالیسم ملی کارگران ایران

داستان دکتر داوود منشی زاده و سوسیالیسم ملی کارگران ایران

سومکا یا سوسیالیسم ملی کارگران ایران نظامی نازیستی در ایران بود که توسط دکتر داوود منشی زاده رهبری میشد و در دوره پهلوی شروع و به همان دوره ختم شد. حزب سومکا عقیده ای ناسیونالیستی و وطن گرایانه نیز بود که در سدد بازگردانی ابهت آریایی های باستان و شکوه تاریخ باستان و همچنین تاریخ میانه در ایران بود.

این حزب در سال ۱۹۵۲ میلادی مسیح توسط دکتر داوود منشی زاده که استاد ادبیات در دانشگاه Ludwig Maximilian در مونیخ بود تاسیس شد، البته این حزب از ۶ دسامبر ۱۹۴۱ میلادی تاسیس شده بود اما فعالیت رسمی اش از ۱۹۵۲ آغاز شد. و صد البته موافقان و مخالفان بسیار زیادی داشت، منشی زاده کسی بود که برای اس اس جنگیده بود و در برلین برای آن زخمی نیز شده بود به نوعی که می توان گفت مدافع آلمانی ها در جریان جنگ جهانی دوم و شخص آدولف هیتلر بوده است.

دکتر داوود منشی زاده، رهبر سومکا

منشی زاده خود عاملی بسیار موثر در ارتباط میان آلمان نازی و پادشاهی ایران در دوره پهلوی بود. به صورت جسته و گریخته بیان می شود که رضاشاه پهلوی در دوره ای به این حزب کمک های مالی عنایت می کرده اما این کار به صورت مداوم و مستمر ادامه نداشته است زیرا هزینه های تحمیلی بر روی شانه های دولت پهلوی بسیار سنگینی می کردند و دولت توانایی کمک های مالی به همه احزاب فعال در کابینه را نداشت. اما این حزب با وجود عدم وجود مشکل با دولت پهلوی ، هم چنان اوضاع چندان جالبی نداشت و وضعیت آن چنگی به دل نمی زد گویا هیچ کار خاصی انجام نمی شد (که البته این به معنای انکار زحمات این حزب نیست).

داریوش همایون، از اعضای بلندپایه سومکا

گروه حزبی سومکا، به صورت کلی بیشتر از ناسیونالیست ها و ملی گرایان تشکیل شده بود ، یعنی به جای ناسیونال سوسیالیست های دوآتشه بیشتر ناسیونالیست های وطنی در حزب جمع شده بودند. اما بیشتر و اکثریت رفتارهای حزبیِ سومکا از ناسیونال سوسیالیسم کارگان آلمان (اقدامات و تئوری های دولت NSDAP) برگرفته شده بود؛ همانند نحوه احترام نظامی و سلام رسمی، حالت چهره، یونیفرم ها، سواستیکا (صلیب شکسته) و نیز رنگ های سیاه و سفید به عنوان رنگ های حزبی که صد البته قرمز نیز در میان آن ها بود.

منش حزبی سومکایی ها هم بی شباهت به نازی های آلمانی نبود! ابتدا آن ها برای جلوگیری از نفوذ متفقین در ایران شوریدند و سپس بر ضدیت با کمونیسم تاکید می کردند. دقیقا این همان کاری بود که آدولف هیتلر برای آلمان -رایش دوم و جمهوری وایمار و سایر مناطق- انجام داد و تلاش کرد که خفت تحمیل شده به آلمان پس از قرارداد ورسای در ۱۹۱۸ را از این کشور بیرون راند. درست همان طور که منشی زاده پس از هیتلر این کار را در ایران انجام می داد اما این بار بر ضد متفقینی مثل انگلیس ، شوروی و ایالات متحده آمریکا به ویژه برای ریشه کن کردن کمونیسم در ایران که خود اقداماتی درخشان بودند.

سرانجام حزب سومکا به خاطر ارزش های حزبی (درست یا غلط) که داشت به صورت نیمه رسمی ضد دولت پهلوی موضع اعلام کرد و رهبر این حزب یعنی دکتر داوود منشی زاده به خارج از ایران رفت، اعضای باقی ماندۀ سومکایی یک دگرگونی غیر اصولی در بنیان حزب ایجاد کردند که در نتیجه آن سوسیالیسم ملی کارگران ایران دچار یک از هم پاشیدگی شدید شد و در نهایت در داخل ایران منحل اعلام شد.


منابع:

  • سینا کارنلیوس: ترجمه انگلیسی به فارسی از ویکی پدیا
  • کتاب احزاب سیاسی در ایران، دفتر نشر دولت
  • حبیب لاجوردی ، پروژه تاریخ شفاهی ایران (۱۹۸۲)
  • رضا نجفی ، ماهنامه خط صلح: نگاهی کوتاه به نازیسم در ایران
  • داوود منشی زاده ، بیانیه های منتشر شده در روزنامه ها
برچسب ها
نمایش بیشتر

سینا کارنلیوس

همیشه آرزو داشتم جایی می بود تا بتوانم نتیجه تحقیقات و پژوهش های خودم در موضوعات مختلف را در آن منتشر و به صورت رایگان در اختیار عوام قرار بدهم؛ این هدف را امروز در ایران گلوب خلاصه کردم و تا سرحد امکان در آینده نیز به آن خواهم پرداخت.

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

    1. شاید به جرعت می تونم بگم نظیر داوود منشی زاده در جهان نیست. این که منشی زاده نتونست حزب رو به نهایت و فرجام برسونه علتش گرایش بیش از حد مردم به احزاب خلق در اون زمان و کاستی های بودجه بود. رضاشاه هم وقتی که حزب در نقطه اوج بود حضور نداشت تا حمایت مالی بکنه. پس حزب به جایی نرسید

پاسخی بگذارید

دکمه بازگشت به بالا