رویدادها

گزارش برگزاری روز آزادی نرم افزار در تهران

گزارشی از برگزاری جشن روز آزادی نرم افزار ۲۰۱۹ در باغ کتاب تهران

همانطور که پیش تر به موضوع نرم افزار آزاد اشاره کرده بودیم؛ این بار نیز در راستای موضوع نرم افزار آزاد به عمل آمدیم تا گزارشی از آن چه در رویداد روز آزادی نرم افزار در تهران و باغ کتاب اتفاق افتاد برایتان بنویسیم. رویداد روز آزادی نرم افزار (Software Freedom Day) که با عنوان SFD نیز شناخته شده است یک رویداد جهانی است که در سراسر جهان به مناسبت وجود نرم افزار های آزاد برگزار و جشن گرفته می شود.

هفتمین جشن روز آزادی نرم‌افزار به همت گروهی از فعالان و کاربران جامعه نرم‌افزار آزاد و با مشارکت فرهنگسرای فناوری اطلاعات، روز هشتم شهریور در باغ کتاب تهران برگزار شد. در این برنامه در قالب نه ارائه با هدف افزایش آگاهی عمومی در خصوص اهمیت نرم‌افزارهای آزاد و دو میزگرد از ساعت ۱۴ تا ۲۱ در سال ۸ باغ کتاب تهران برگزار شد.

ارائه اول، توسط سوشا مصلح و در ارتباط با پروژه OpenStreetMap بود. این پروژه، یک نقشه آزاد است که همگان (اشخاص، شرکت‌ها، دولت‌ها) می‌توانند آزادانه از آن استفاده کرده و با ریزترین جزئیات، اقدام به بهبود آن کنند. تفاوت این سیستم با نقشه‌ها مرسوم در آن است که به واسطه آزاد بودن آن، می‌توان کل نقشه را دریافت و از آن بنا به نیز استفاده کرد. این موضوع به خصوص در مواقع بحران می‌تواند به امدادرسانی کمک کند.

سوشا مصلح، ضمن معرفی شیوه‌های مشارکت در بهبود نقشه‌ها، فهرستی از شرکت‌هایی را ارائه کرد که علی‌رغم استفاده از نقشه‌های آزاد، اشاره‌ای محل دریافت نقشه‌ها نکرده‌اند. در حالی که مطابق قوانین OpenStreetMap، همگان می‌توانند به هر منظور (شخصی یا تجاری) و تنها به شرط اشاره به اینکه این نقشه توسط جامعه OpenStreetMap تهیه شده از آن استفاده می‌کنند.


ارائه دوم توسط فردی با نام مستعار یه انقلابی و با عنوان «جهان اطلاعات را از نو می‌سازیم» برگزار شد. در این بخش، شخص ارائه دهنده از پایان یافتن جنگ بین نرم‌افزارهای انحصاری و آزاد به سود نرم‌افزارهای آزاد و نیاز به کار روی بسترهای آزاد صحبت شد. دنیایی که در آن، پول، ارتباطات، رسانه، سخت‌افزار و تجارت، آزاد و خارج از انحصار قدرت‌های بزرگ باشد.

در بخش سوم، علی مولایی ادمین و صاحب وب سایت شناخته شده ی molaei.org اقدام به معرفی برخی ابزارها و نرم‌افزارهای آزاد از جمله فایرفاکس، لیبره‌آفیس کرد. وی، در ادامه به معرفی نرم‌افزار Bitwarden پرداخت که ابزاری آزاد و ایمن و چندسکویی (قابل اجرا روی همه سیستم‌عامل‌ها و گوشی‌های هوشمند) برای مدیریت گذرواژه است.

بعد از این ارائه، میزگردی با موضوع «تقابل دنیای آزاد و انحصاری» با شرکت جادی میرمیرانی، امین خلیقی، سینا عقیقی (کارنلیوس) و دانیال بهزادی برگزار شد. امین خلیقی که به عنوان یک طرفدار محصولات مایکروسافت در میزگرد شرکت کرده بود عنوان کرد نرم‌افزار، چه آزاد و چه انحصاری، ابزار هستند و اگر ابزار آزاد مناسب وجود نداشته باشد، برای رسیدن به هدف، از نرم‌افزارهای انحصاری هم استفاده می‌کند.

جادی میرمیرانی ضمن استقبال از پویایی جامعه نرم‌افزار آزاد، به عدم حضور خانم‌ها در میزگرد اعتراضی شنیدنی کرد. دانیال بهزادی و سینا عقیقی نیز آزادی را، عنصر کلیدی و اساسی برای استفاده از نرم‌افزارها عنوان کردند و به این نکته اشاره داشتند که آزاد بودن یک نرم افزار به خودی خود دلیلی قانع کننده برای استفاده کردن از آن و کنار گذاشتن انواع انحصاری آن هاست.

با نمایش انیمیشن کوتاه و آزاد بهار (spring)‌ چهارمین ارائه در ارتباط با نرم‌افزار طراحی و ساخت انیمیشن سه‌بعدی بلندر (Blender) و موتور بازی سازی Godot شروع شد. در این ارائه، علی اسماعیلی ضمن مرور تاریخچه بلندر، از قابلیت‌های شاخص این نرم‌افزار سخن گفت. وی همچنین از کمک چند میلیون دلاری یک شرکت بازی‌سازی به بنیاد بلندر جهت تسهیل و تسریع توسعه این نرم‌افزار خبر داد.

ارائه بعدی توسط دانیال بهزادی و با موضوع آزادی و محرمانگی در رایانش همراه برگزار شد. بهزادی، ضمن بر شمردن دلایل متعدد از جمله وجود اطلاعات بسیاری زیاد شخصی روی دستگاه‌های همراه، از اهمیت توجه به امنیتی اطلاعات در این دستگاه‌ها سخن گفت. وی ضمن اشاره به ساختار و معماری گوشی‌های هوشمند، سطوح مختلفی را برشمرد که باید برای هر یک، موارد امنیتی در نظر گرفته شود. بهزادی علاوه بر راهکارهای فنی، پیشنهاداتی را نیز برای حفاظت بیشتر از اطلاعات با کمک استفاده از نرم‌افزارهای اندرویدی آزاد به مخاطبان عرضه کرد.

ارائه بعدی توسط سجاد کرباسی به موضوع «نرم‌افزار آزاد اکثرا کافیست» اختصاص داشت. کرباسی در این ارائه، با تمرکز در صنعت برق و الکترونیک، اقدام به معرفی مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای آزاد این رشته کرد. در ادامه، به خطاهای زیرساختی که منجر به فعالیت ویروس استاکس‌نت شده بود اشاره کرد و از عدم توجه دستگاه‌ها و شرکت‌های این زمینه به اهمیت استفاده از نرم‌افزارهای آزاد برای افزایش اطمینان در سطح زیرساختی انتقاد کرد.

همچنین مریم ملکی در هفتمین ارائه، به موضوع «گوگل‌زدایی» پرداخت. ملکی ضمن بر شمردن دلایلی برای ضرورت کاهش وابستگی به خدمات و محصولات گوگل به عنوان یک غول فناوری، راهکارهایی برای جایگزین کردن خدماتی نظیر نقشه، موتور جستجو، ایمیل، تقویم، یوتیوب و… با نرم‌افزارهای آزاد پرداخت.

همچنین امیر ملقب به Frowzy در ارائه خود در خصوص شبکه های اجتماعی Federated و لزوم استفاده از آن ها صحبت کرد. در طول این ارائه همچنین اشاره شد که شبکه های اجتماعی به هر حال می توانند چه اطلاعاتی از کاربران خود و به چه مقاصدی دریافت کنند و همچنین در خصوص مضرات این دریافت اطلاعات نیز صحبت شد.

در خلال بخش های مختلف این مراسم زمانی قابل توجه برای استراحت حاضران و دست اندرکاران برنامه در نظر گرفته شد که با پذیرایی به صرف شیرینی و شربت نیز همراه بود. به ویژه کارگاه نقاشی کودکان که خود اهرمی برای حرکت دادن کودگان به سوی دنیای نرم افزار و نرم افزارهای آزاد بود نیز با مدیریت سونیا فیاض زاده و مریم ملکی برگزار شد. با سپاس از همه دست اندرکاران این مراسم و به امید روزهای بهتر برای جامعه نرم افزار آزاد در ایران (اسامی زیر بر اساس هیچ اولویتی نمی باشد):

 • مصطفی آهنگرها: شرکت در میزگرد و مدیریت مسائل مربوطه.
 • سید محمد امین جوادی: مجری صحنه، شرکت در میزگرد و مدیریت مسائل.
 • آبتین محبان: تهیه استیکرها و مدیریت مسائل به ویژه بخش استراحت و پذیرایی.
 • مریم ملکی: ارائه در خصوص گوگل و مدیریت مسائل به ویژه بخش استراحت.
 • دانیال بهزادی: شرکت در ۲ میزگرد و انجام یک ارائه.
 • سینا کارنلیوس: شرکت در میزگرد و مدیریت مسائل مربوطه.
 • Frowzy: ارائه در خصوص شبکه اجتماعی و انجام کارهای گرافیکی مربوطه
 • احمد حقیقی: مدیریت مسائل و همکاری در برگزاری همایش.
 • BeeZee: مدیریت مسائل مربوط به برگزاری همایش و ساماندهی موضوعات.
 • سونیا فیاض زاده: مدیریت بخش کارگاه نقاشی کودکان.
 • نیوشا: عکسبرداری کاملا حرفه ای از قسمت های مختلف برنامه.
 • سجاد کرباسی: ارائه در خصوص نرم افزار آزاد و کافی بودن آن.
 • سوشا مصلح: ارائه در خصوص اوپن استریت مپ (اولین ارائه!).
 • علی اسماعیلی: ارائه در خصوص نرم افزار بلندر.
 • علی مولایی: ارائه مطلب و معرفی نرم افزارهای آزاد مفید.
 • جادی میرمیرانی: شرکت در میزگرد انحصار یا آزادی نرم افزار.
 • امین خلیقی: شرکت در میزگرد انحصار یا آزادی نرم افزار.
 • یه انقلابی (مستعار): ارائه بسیار غرا در خصوص نرم افزارهای آزاد.
 • حامد کبودجامه: نماینده سازمان فرهنگی هنری و همیار در خصوص هماهنگی ها.
 • فرهنگسرای فناوری اطلاعات: اهدای تسهیلات به جامعه برگزار کننده.
برچسب ها
نمایش بیشتر

سینا کارنلیوس

همیشه آرزو داشتم جایی می بود تا بتوانم نتیجه تحقیقات و پژوهش های خودم در موضوعات مختلف را در آن منتشر و به صورت رایگان در اختیار عوام قرار بدهم؛ این هدف را امروز در ایران گلوب خلاصه کردم و تا سرحد امکان در آینده نیز به آن خواهم پرداخت.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا